V Berlíně se staví tisíce bytů. Za ceny, které si většina obyvatel nemůže dovolit

Dlouho byl Berlín městem, kde se byty prodávaly levněji než v Praze. V poslední době se situace změnila. Německá metropole sice zažívá nevídaný stavební boom, ale nové nebo nově zrekonstruované byty si dnes nemůže dovolit velká část jeho vlastních obyvatel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na staveniště narazíte každých 50 metrů

Na staveniště narazíte každých 50 metrů | Foto: Klára Stejskalová

Berlínské čtvrti Kreuzberg se přezdívá malý Istanbul. Ve velkém láká umělce, kreativní mladé lidi. A také dravé developery. Jeho tvář se začíná měnit a pro dlouholeté obyvatele tu přestává být místo. Jako pro pani Tuncayovou, která tu bydlí už 45 let.

„Ten byt je pro mě jako ráj. Tady jsem vychovala děti, strávila tady život, mám tady své příbuzné, přátele," říká. Dům s byty pro sociálně slabší ale koupil nový majitel a drasticky zvýšil nájmy.

„Ty nájmy téměř zdvojnásobil. Dosud jsem platila 396 eur," uvádí dál paní Tuncayová, která musí svůj úhledný dvoupokojový byt opustit. Nový nájem ve výši v přepočtu 18 tisíc korun si nemůže dovolit. Stěhuje se daleko na okraj Berlína. Do míst, kde nikoho nezná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důsledcích nájemní exploze natáčela berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Berlín je momentálně největším staveništěm Německa. Na jeřáby, buldozery, míchačky nebo lešení narazíte podle statistiky každých 50 metrů. Většinou se staví nové luxusní byty nebo se modernizují staré. Bydlení v nich si mohou dovolit jen lidé s velmi vysokými platy nebo zahraniční spekulanti.

Potíže sehnat byt se slušným nájmem mají i lidé, kteří přicházejí do Berlína za prací. Zkušenost s tím má i Jiří Rosenkranz, ředitel berlínského zastoupení Czech Tourismu.

„Než jsem přišel do Berlína, tak jsem si nedovedl představit, že sehnat byt může být tak náročné. Mně to zabralo dva měsíce pravidelného hledání. Čtyři až pět či šest prohlídek bytů týdně, kde jsme se potkávali pravidelně vždycky s 10, 15, 20 ostatními zájemci. Rekord byl i 50.“

„Zkušenost opravdu nepříjemná, občas mi to připomínalo soutěž královny krásy,“ popisuje Rosenkranz.

Téměř každý týden se koná nějaká demonstrace proti rostoucím nájmům.
„Chceme také bydlet v centru města. Za to tu bojujeme."
„Rodilí Berlíňané jsou vyháněni na okraj a do centra se stěhují takzvaní noví Berlíňané," říkají zástupci těch, kteří se s novými poměry odmítají smířit.

Starosta Wowereit přislíbil, že jeho SPD udělá vše pro to, aby v centru města mohli bydlet i lidé s nízkými příjmy. Zatím se ale nepodařilo spirálu nájmů zastavit.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme