V Beslanu přes 400 obětí - město pohřbívá první mrtvé

Zřejmě přes 400 mrtvých, z toho více než 150 dětí - to je zatím poslední bilance zásahu proti pročečenskému komandu, které obsadilo školu v severoosetském Beslanu. Prakticky všechny rodiny ve městě při masakru někoho ztratily. Mnoho lidí se pohřešuje, dost je i těch, které se zatím nepodařilo identifikovat. Lidé obcházejí s nadějí nemocnice a se zjevnými obavami márnice. Ulicemi města se rozléhá nářek plačících matek. Prezident Vladimír Putin vyhlásil na příští dva dny státní smutek. Osetii teď navíc hrozí humanitární krize. Tamní nemocnice zaplavily stovky zraněných a zdravotníkům schází potřebný materiál a přístroje. Ruský Červený kříž už požádal o naléhavou pomoc. Ve svém prohlášení upozorňuje, že na místo tragédie je nutné do dvou dní dodat potřebný zdravotnický materiál, jinak hrozí nebezpečí, že počet obětí ještě poroste. Do oblasti urychleně posílá pomoc například italská civilní obrana nebo německý Červený kříž.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

začaly pohřby obětí masakru ve škole

začaly pohřby obětí masakru ve škole | Zdroj: ČTK

Příbuzní také dnes začali pohřbívat první mrtvé. Některá těla jsou zuhelnatělá nebo roztrhaná na kusy, takže do sobotního večera se podařilo zjistit totožnost jen téměř 200 mrtvých. Podle komentářů téměř každá rodina ve městě někoho ztratila a míra smutku a utrpení je nepopsatelná. Úřady už prý vyplatily prvním rodinám obětí finanční příspěvek ve formě jakéhosi pohřebného ve výši zhruba 1500 dolarů za mrtvého. Mnoho rodin ale po svých blízkých stále pátrá. Lidé obcházejí s nadějí nemocnice a se zjevnými obavami márnice. Některé oběti spočívají nahé na nosítkách, jen s kusem přehozené bílé látky a s průhledným igelitem přes hlavu. Vzduch je nasáklý nesnesitelným nasládlým zápachem.

V nemocnicích zůstává přes 700 lidí, 7 desítek z nich je v kritickém stavu. Některé z těl se příbuzným nepodařilo identifikovat, proběhne tedy analýza DNA. Úřady poprvé připustily, že celkem bylo v budově školy zajato více než 1000 lidí. Podle poradce severoosetského prezidenta Lva Dzugajeva bylo mnoho zraněných, především dětí, které utrpěly popáleniny, přepraveno do nemocnic v Moskvě. Dnes tyto transporty podle agentury ITAR-TASS pokračují.

Policisté zatkli tři podezřelé, kteří byli údajně zapojeni do organizování teroristické akce ve škole v jihoosetském Beslanu. Při prvním výslechu ale všichni tři vinu popřeli. Jeden ze zadržených je podezřelý, že se podílel i na předchozích teroristických útocích.

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval "slabost Ruska" vůči terorismu a slíbil opatření k posílení bezpečnosti. V televizním projevu však zdůraznil, že země v žádném případě nesmí ustoupit vydírání.

Snímky mrtvých, zraněných a traumatizovaných ruských dětí ze severoosetské školy obsazené rebely oběhly svět a vzbudily pohnuté reakce. U Muslimů na Blízkém východě vyvolaly jistou dávku sebekritiky a obavy před následky, které by událost mohla mít pro islám na mezinárodním poli.

Pomoc nabídly už i další země

Krvavé rozuzlení dramatu kolem rukojmích vyvolává živou účast mezi nejvyššími zahraničními představiteli, kteří vyjadřovali Rusku svou solidaritu. Pomoc nabídla i naše země, a to formou posttraumatických pobytů pro postižené děti. Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí vlády Věra Dušková, vláda čeká na ruskou reakci. "Nevíme, jak bude ruská strana reagovat a jestli bude zájem o tento typ pomoci. Jestli bude zájem, tak budeme potom dopracovávat konkrétní věci."

Premiér Stanislav Gross pověřil ministry zahraničí, zdravotnictví a vnitra Cyrila Svobodu, Miladu Emmerovou a Františka Bublana, aby prověřili možnosti, jak lidem pomoci. Pomoc obětem podpořila také opoziční ODS. Radiožurnálu to potvrdil její šéf Mirek Topolánek s tím, že bude volat po tom, aby Česko byla víc zapojeno do boje proti terorismu.

Kromě nabídky České republiky na ozdravné pobyty pro beslanské děti se také objevila pomoc z chorvatského Záhřebu. Školáci v doprovodu svých rodičů mohou využít zdarma zájezdů na Jadran. Ruský ministr školství uvažuje o možnosti poslat celé třídy i s učiteli z beslanské školy na černomořské pobřeží. Ruská rehabilitační centra právě na pobřeží Černého moře nabídla zraněným dětem a jejich rodičům, že mohou okamžitě přijet na neomezenou dobu.

Tragédie v Severní Osetii podle prezidenta Václava Klause posunula svět o krok dál. Jak prezident řekl v televizi Nova, doufá, že si teď všichni uvědomí, že je s terorismem třeba něco zásadního udělat. "A to sice nejenom s přímým potrestáním a zbavením se těch, kteří to způsobili, ale že se svět podívá hlouběji na příčiny těchto jevů, protože jinudy cesta asi nevede."

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme