V Beslanu zahájila práci parlamentní vyšetřovací komise

Rusko chce zjistit, proč došlo k tragédii v severoosetském Beslanu, kde po přepadení školy teroristy zemřelo více než 330 lidí, z toho polovina dětí. Proto dnes přímo na místě začala pracovat parlamentní komise. Vše, co ruští poslanci a senátoři během šesti měsíců zjistí, se má dostat na veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děti před školou v Beslanu | Zdroj: ČTK

Komise si nedala za úkol zjistit, kdo je vinen, ale proč vůbec k tragédii v Beslanu došlo. Mezi 21 členů komise se nedostal jediný nezávislý senátor nebo poslanec, stejně jako nebyl do komise přizván nikdo z rodičů dětí, které obsazení školy komandem nepřežily.

Někteří opoziční poslanci Státní dumy upozornili na to, že podobná vyšetřovací komise v USA po atentátech z 11. září mezi sebe příbuzné obětí vzala. Bylo to jedno z hlavních kritérií nezávislosti komise.

Členové parlamentní skupiny dnes v Beslanu proto otevřeli pro pozůstalé schránky, kam mohou vhodit své stížnosti nebo informace o zásahu ve škole.

Doposud nebylo identifikováno 78 obětí. O osudu stovky dalších osob nikdo nic neví - nejsou ani mezi zraněnými, ani mezi mrtvými. Ruské státní zastupitelství dnes zahájilo v souvislosti s obsazením školy teroristy trestní stíhání několika představitelů beslanské policie.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme