V Betlémě vrcholí turistická sezona. Návštěvníci ale kvůli násilí v Izraeli nepřijeli

Pro palestinské město Betlém jsou Vánoce vrcholem turistické sezóny. Návštěvníci míří hlavně do chrámu Narození Páně, kde se nad jeskyní s jesličkami koná půlnoční mše. Na zítřejší slavnostní příchod jeruzalémského patriarchy a pochod skautských hudebních skupin je už v Betlémě všechno připravené. Chybějí jen turisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Namísto zahraničních návštěvníků si vánoční výzdobu Betléma užívají místní muslimové | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

V uličkách starého Betléma to šumí stejně, jako v každém jiném arabském městě. Na trhu je rušno, místní nakupují jídlo a jiné běžné věci. Je tu ale i řada obchůdků se suvenýry, a ty zejí prázdnotou.

"Tohle je opravdu nejhorší rok, který jsem zažil za třináct let, kdy tady ten obchod mám," stěžuje si pan Abbúd. Hezká místní keramika a tradiční šátky marně čekají na zákazníky.

"Oproti loňsku je to obrovský rozdíl. Loni jsem měl plno, dobře se prodávalo, ale teď? Teď vůbec nic." Stesky prodavačů a průvodců potvrzuje i palestinská ministryně turizmu a památkové péče Rula Maájaová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Betlémě natáčel reportér Štěpán Macháček

"Toto období je pro Palestinu a Betlém turisticky nejvýznamnější. Turizmus je ale zároveň sektor nejvíce ovlivněný tím, co se děje kolem."

Uplynulé dva měsíce násilí v Izraeli samotném i na palestinských územích hodně turistů odradilo. Na základě mediálních zpráv se údajně bojí přijet i křesťanští Palestinci, kteří žijí přímo v Izraeli.

"I přes všechny události spojené s okupací se ale nikdy nestalo, že by měl nějaký turista v Palestině problémy. Proto prosíme turisty z celého světa, včetně českých, aby se nebáli, aby své cesty do Palestiny nerušili," řekla Českému rozhlasu ministryně turizmu Rula Maájaová.

Pouliční prodavači mají o letošních Vánocích hubený výdělek | Foto: Štěpán Macháček

Betlém trpí také tím, že turisté sem přijíždějí spíše na jednodenní výlety z nedalekého Jeruzaléma a navíc s izraelskými průvodci a cestovními kancelářemi. V Betlémě tak nic neutratí.

"Dříve jezdil do Betléma na dvě tři hodiny turisté, kteří byli ubytovaní v Jeruzalémě a tam se také vraceli. Postupně se nám ale daří zvyšovat počet ubytovaných přímo tady v Betlémě."

Vánoční strom na náměstí Jesliček | Foto: Štěpán Macháček

Osmimetrová betonová bariéra obtočila Betlém před deseti lety. Návštěvníci se dnes k Jesličkám dostanou bránou ve zdi, hlídanou izraelskými vojáky.

"Celý svět ruší hranice a boří zdi, jako byla ta berlínská. Zatímco tady u nás zeď nedávno postavili. Poprvé od Ježíšových dob tak zátaras od sebe dělí dvě sesterská města, tedy Betlém a Jeruzalém," tlumočí pocity betlémských Palestinců ministryně turizmu Rula Maájaová.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme