V Bílém domě o Blízkém východě

V Bílém domě se dnes setkávají dva blízcí spojenci. Izraelský premiér Ariel Šaron je hostem prezidenta George Bushe. Oba politici se ve složité mezinárodní situaci a nelehkém postavení na domácích politických scénách snaží vzájemně podpořit. Pro George Bushe je o to těžší, že si teď nemůže dovolit ještě více rozhněvat ani arabské spojence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Ve chvíli, kdy nastaly v Iráku spojencům tak těžké časy a Washington je kritizován, že nepřiměl jedinou arabskou zemi, aby tam vyslala své jednotky, má podpora prezidenta Bushe Arielu Šaronovi, alespoň na veřejnosti, své meze.

Izraelský premiér, který čelí doma ostré kritice za návrh plánovaného stažení Izraele z pásmy Gazy a několika sídlišť na západním břehu, neodejde podle amerického radia NPR s prázdnou a prezident Bush označí izraelské návrhy, jako příspěvek na cestě k míru.

Podle pozorovatelů je ale plán stažení z Gazy předzvěstí oznámení, že většina izraelských měst na okupovaných územích nebude nikdy vydána zpět a Izrael si vytvoří takové hranice, aby je mohl účinně bránit.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme