V blízkosti slavného Stonehenge povede tunel. Budoucí generace to odsoudí, tvrdí archeologové

Britská vláda odsouhlasila výstavbu silničního tunelu pod Stonehenge. Stavět se začne po třiceti letech bouřlivých debata a diskuzí. A to i přes rozsáhlé protesty veřejnosti a odborníků.

Stonehenge Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stonehenge stavěli lidé z předkeltských migrací | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Je to naprostá katastrofa. Pokud se ten tunel postaví, tak nás příští generace tvrdě odsoudí,“ popisoval archeolog Julian Richards, který se výzkumem nejznámější prehistorické památky zabývá 37 let. Teď v její blízkosti povede skoro tří kilometrový silniční tunel.

Pozemky u doverských útesů jsou na prodej. Před developery je má zachránit internetová sbírka

Číst článek

Má se jednat o silniční tunel se dvěma tubusy, které se zanoří do země skutečně jen pár stovek metrů od slavného kamenného kruhu. Tunel by měl být dlouhý skoro 3 kilometry a přijde v přepočtu na 45 miliard korun.

Podle britského ministerstva dopravy stavba zrychlí dopravu a přinese rozvoj regionu jihozápadní Anglie. Problém je v tom, že dnešní silnice A303, která kopíruje starou cestu někdy z 19. století vede skutečně jen kousek od Stonehenge. Jedná se přitom o velmi rušnou silnici, kde projede tisíce aut.

Stávající silnice se jednak rozšíří a v místě zanoření do země budou velké portály, které krajinu nezvratně změní. Na nátlak veřejnosti se trasa přesunula jen o 50 metrů, což není mnoho. Zainteresovaní stále věří, že se stavbu podaří přerušit.

Britové s výstavbou nesouhlasí, protože Stonehenge není jen známý kamenný kruh. Součástí kulturního dědictví je celý areál, kde jsou pravěká pohřebiště, mohyly nebo valy. Pravěká krajina, která zde byla člověkem zformována před tisíci lety.

Jaroslav Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme