V blízkovýchodním konfliktu hraje roli také veřejné mínění

S pokračujícím konfliktem mezi Izraelem a Palestinci je stále více jasné, že vedle bombardování a raket v něm hrají velkou roli také sdělovací prostředky. Nejspíše i proto se dnes ráno staly terčem izraelských náletů redakce několika rozhlasových a televizních stanic v Gaze. Hamás zase včera zadržel skupinu zahraničních reportérů, kteří chtěli z Gazy přejít do Izraele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch v televizi al-Aksá v Gaze

Výbuch v televizi al-Aksá v Gaze | Zdroj: ČTK

Izrael podnikl raketové nálety na dvě budovy. V jednom případě prý proto, že na střeše budovy byla anténa, která sloužila teroristickým aktivitám.

Střely zasáhly redakce médií napojených na palestinskou vládu v Gaze, bylo zraněno několik žurnalistů. Včetně těch, kteří byli venku před budovou na chodníku. Jeden přišel o nohu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O roli zpravodajství v blízkovýchodním konfliktu mluvil ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu tamní zpravodaj Břetislav Tureček

V budovách byli i zahraniční zpravodajové z německé televize ARD nebo řady britských deníků. Mluví se tak o tom, jestli útok na civilní novináře není porušením pravidel války.

Izrael omezeně umožňuje novinářům vstup do Gazy, opustit místo je ale problematické. Včera bezpečnost Hamásu zadržela skupinu asi 15 novinářů a z Gazy se jim nepodařilo dostat.

Židovský stát novinářům nabízí oficiální vládní pohled, také dodává kontakty na lidi v zasažených oblastech. Ministerstvo veřejné diplomacie se spojilo s proizraelskými aktivisty ve světě a vyzvalo členy židovských komunit v různých zemích, aby ovlivňovali místní média a psali na blozích oficiální prozraelské a protipalestinské argumenty.

Izrael varuje, že rozšíří útoky proti Gaze. O příměří se stále jedná

Číst článek

V pomyslné mediální válce má tak zatím navrch Izrael. Objevila se informace, že ještě než Izraelci zahájili ve středu protipalestinskou kampaň vraždou vrchního velitele Hamásu Ahmada Dža'abarího, už předtím někteří šéfové médií věděli, že se něco stane.

Zaznívá ale také varování, že ve chvíli, kdy by Izrael zabil větší množství palestinských civilistů než současných 50, tak by se mínění ve světě začalo obracet v neprospěch židovského státu.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme