V boji proti teroristům jen velká armáda nestačí

V Pákistánu se množí teroristické útoky. Výbuchy bomb minulý a předminulý týden zabily nejméně 40 lidí na severozápadě země. Cílem jednoho z útoků byl i americký konzulát v Péšáváru. Pákistánská armáda se však zatím jen s obtížemi přizpůsobuje podmínkám boje proti zákeřnému nepříteli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánští vojáci v ulicích Islámábádu

Pákistánští vojáci v ulicích Islámábádu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Základna speciálních sil Tarbela se nachází v úrodném údolí Indu, nedaleko velké přehradní nádrže. V tomto malebném prostředí se na nové bojové úkoly připravují vojáci elitní zásahové jednotky. Až dosud Pákistán spoléhal na odstrašující sílu sedmé největší armády na světě. Ve zbrani slouží šest set tisíc mužů a dalších pět set tisíc je v záloze.

Pákistán kromě toho vlastní jaderné zbraně, které mají zemi chránit před útokem indického souseda. Předmětem sporu je dlouhodobě Kašmír, rozdělený mezi Indii a Pákistán. Armády a nukleární arzenál obou zemí sice udržují v daném prostoru relativní rovnováhu sil, na teroristy to ovšem neplatí. S těmi si velká a tudíž i těžkopádná armáda nedokáže dost dobře poradit. Velení armády proto teď klade mnohem větší důraz na výcvik speciálních sil, řekl mi velitel základny Tarbela generál Farúk.

„Naše protiteroristická jednotka je zodpovědná zejména za operace v terénu proti útočištím teroristů. Na naší základně si vybíráme ty nejlepší vojáky různých specializací a z různých druhů vojska. Cvičíme je pro rozmanité úkoly. Jedním z nich je osvobozování rukojmí. Trénujeme také útoky na opevněná sídla teroristů, jejich likvidaci nebo dobytí a ovládnutí daného území - to jsou protiteroristické akce. Ty v současné době probíhají například v na kmenových územích FATA (Federálně spravovaná kmenová území) nebo v údolí Svát,“ upřesnil generál.

Údolí Indu | Foto: Martin Dorazín

Výcvik trvá od 12 do 32 týdnů podle náročnosti specializace. Na základně zvláštních sil může najednou cvičit až šest set vojáků, a to nejen z Pákistánské armády. Školí se tady také cizinci, zejména ze Saudské Arábie a islámských zemí střední Asie. Zvláštní síly pořádají společné manévry s Turky, Číňany, Saudskými Araby nebo Egypťany a také Američany.

Důležité jsou ovšem výsledky v terénu, ve skutečném boji. „Neřeknu vám to přesně, ale za dobu protiteroristické operace jsme zabili stovky teroristů, zhruba jich bylo asi 1100,“ spočítal generál Farúk. Zvláštní síly přišly v boji o 92 vojáků.

Postup armády tedy lze označit jako úspěšný, hodnotí český ministr obrany Martin Barták, který byl v Pákistánu nedávno na návštěvě. „Úspěchy jsou nesporné. Jejich role v asymetrickém konfliktu, který je značně odlišný od konvenčního boje, je nezastupitelná,“ doplnil.

Protiteroristická opatření | Foto: Martin Dorazín

Ze základny Tarbela nás vrtulník přenese do vojenského výrobního komplexu PAC. „Provádíme tady údržbu, opravy a modernizace čínských a francouzských systémů, které používá pákistánské letectvo. Nedávno jsme také ve spolupráci s Čínou začali vyrábět bojový letoun JF-17. Vyrábíme také cvičné letadlo Mushshak, což je licence švédské firmy SAAB. Dohromady jsme vyrobili asi 300 letadel pro potřeby pákistánského letectva nebo na prodej spřáteleným zemím na Blízkém východě nebo v jiných regionech,“ popisuje leteckou továrnu vicemaršál Aminulláh Chán.

PAC nejnověji vyrábí také bezpilotní letadla, která jsou velmi úspěšná při zásazích proti teroristům, a také avioniku. „Tento program je součástí ofsetu společnosti Boeing. Vyrábíme procesory, které pak v Seatlu montují do Boeingu 747 a 737. Dalším důležitým prvkem naší výroby jsou radary pro válečné letouny,“ říká náš průvodce po továrně pan Adil.

Obraz pákistánské stíhačky | Foto: Martin Dorazín

Cestou k vrtulníku vidíme obrovské a zbrusu nové výrobní haly, čerstvě opatřené maskovacím nátěrem. Přestože nevíme, co se v nich bude vyrábět, je jasné, že sedmá největší armáda spotřebuje nepředstavitelné množství vojenské techniky a že zbraně zůstanou jedním z nejvýnosnějších artiklů i v dalších desetiletích.

Přehrát

00:00 / 00:00

V boji proti teroristům sedmá největší armáda světa nestačí


Zvětšit mapu: oblast pákistánské základny speciálních sil Tarbela

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme