V Bonnu se jednalo o budoucnosti Afghánistánu

Podpora současné afghánské vlády, přislib další pomoci a také vztahy se sousedními zeměmi - to jsou hlavní výsledky druhé ministerské konference o obnově Afghánistánu. V německém Bonnu se jí účastnilo 32 delegací včetně zástupců OSN a Evropské unie. Hlavní otázka - zda bude Afghánistán světským nebo islámským státem - ale nebyla zodpovězena.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Schröder a H. Karzáí

G. Schröder a H. Karzáí | Zdroj: ČTK

Hlavní dárcovské státy by daly přednost oddělení náboženství a státu. Prezident Karzáí si to zřejmě uvědomuje a dodává: "Bonn se pro nás stal synonymem mezinárodního úsilí o mír a bezpečnost našeho lidu."

Afghánský prezident slíbil, že jeho země bude rázně bojovat s producenty drog, neboť peníze z drog a terorismus jdou ruku v ruce. Karzáí také oznámil vytvoření malé afghánské armády pod civilní kontrolou. Právě v tom se zřejmě rozchází se svým ministrem obrany, který do Bonnu odmítl přijet. Národní armáda by měla mít maximálně 70.000 mužů a její členové budou dobře placeni.

Na úmyslu Evropské unie financovat třemi miliardami eur tyto cíle afghánského vedení se ale nic nemění. "Budeme pokračovat v tom, co jsme slíbili na základě dárcovské konference v Tokiu," potvrzuje Javier Solana.

Jednodenní konference se koná přesně rok po obdobném zasedání na stejném místě, na němž byla vypracována dohoda o vytvoření dočasné afghánské vlády po svržení Talibanu. Hlavním cílem jednání je zhodnocení vývoje v Afghánistánu za uplynulý rok a projednání dalších kroků ke stabilizaci země do uspořádání parlamentních voleb v polovině roku 2004.

Konferenci o zahájil dopoledne kancléř Gerhard Schröder. Ocenil zejména roli afghánského prezidenta Hamída Karzajího při stabilizaci země v uplynulém roce. Kancléř vzpomínal na loňskou první konferenci o Aghánistánu, která podle něho ukončila období rozvratu země a položila základ mírové obnovy. "Více než dvacetiletá občanská válka, teror polních velitelů a nakonec krutá diktatura Talibanu destabilizovaly nejen Afghánistán, ale i sousední státy. Afghánistán se fakticky vyčlenil z mezinárodního společenství."

Schröder vyzdvihl loňskou konferenci, která vrátila zemi do tohoto společenství a také mezinárodní protiteroristickou koalici, která svrhla Taliban. Poslání koalice však neskončilo, a musí proto pokračovat dále. Kancléř, který se dostal do vážného sporu se Spojenými státy ohledně Iráku však neuvedl, jakým způsobem. Ministerská konference má právě Washingtonu ukázat, že Spolková republika není kvůli odmítání útoku na Irák v mezinárodní izolaci.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme