V Bonnu se rýsuje dohoda o dočasné správě Afghánistánu

Úspěšné ukončení konference OSN o Afghánistánu, která probíhá v západoněmeckém Bonnu, je na dosah ruky. Potvrdila to Organizace spojených národů, která dosáhla významného kompromisu s vůdcem Severního společenství, exprezidentem Rabbáním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Júnis Kanúní | Foto: ČTK/EPA

OSN se s Rabbáním dohodla na podobě dočasné správy země. Spojenectví, které nyní kontroluje většinu území, se vzdalo požadavku na předsednické křeslo v přechodné vládě. Podle německých zdrojů mohou být závěrečné dokumenty podepsány v pondělí odpoledne. Původně se mělo za to, že by konference mohla skončit už v neděli. Jedním z hlavních problémů je otázka zastoupení početných etnik v nových orgánech státní moci. Část afghánských delegátů zastává navíc názor, že nemají mandát k rozhodování za celou zemi. Úspěchem bonnského fóra je souhlas všech frakcí s rozmístněním zahraničních bezpečnostních sil v počtu asi 200 mužů na ochranu dočasné vlády.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme