V Bosně vyhrály strany založené na etnickém principu
V Bosně a Hercegovině už mají po včerejších volbách jasno. Tamní muslimové, Srbové a Chorvati si opět zvolili převážně strany založené na etnickém principu. Výjimkou jsou sarajevští sociální demokraté, kteří se snaží působit jako občanská strana bez ohledu na národnost.
Bosenské volby jsou považovány za nejkomplikovanější na světě, a to kvůli složité vnitřní struktuře postjugoslávského státu.
V Bosně volili celkem čtyři prezidenty a asi 700 poslanců do 13 parlamentů. Počet oprávněných bosenských voličů přesahuje pouhé tři miliony. Jedná se tedy o malý stát, ale jeho vnitřní uspořádání je dáno poválečným vývojem a zejména Daytonskou mírovou dohodou.
Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Sarajevu Martin Dorazín v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3
Ta je vlastně Ústavou Bosny a Hercegoviny, protože rozděluje Bosnu na dvě základní části, na federaci Bosny a Hercegoviny, kterou tvoří muslimové a Chorvati, a na Republiku srbskou, již obývají převážně bosenští Srbové.
Každá tato jednotka má podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Sarajevu Martina Dorazína svůj parlament. Nad nimi existuje celobosenský parlament. Nad ním je jako nejvyšší orgán ve státě tříčlenné prezidium.
Celá muslimsko-chorvatská federace je navíc rozdělena na deset kantonů, z nichž každý má svůj vlastní parlament a svoji vlastní kantonální vládu s poměrně širokými pravomocemi.
I z důvodu složitosti voleb se objevilo více než pět procent neplatných hlasovacích lístků, což představuje 70 tisíc kusů. Volební účast dosáhla 56 procent. Výrazně posílili sarajevští sociální demokraté.