V Bratislavě byla před schůzkou NATO objevena výbušnina

Nastražená bomba mohla ohrozit účastníky zasedání NATO v Bratislavě. Policisté ji našli v blízkosti Reduty, kde v pátek začíná Parlamentní shromáždění aliance. Nálože z plastické trhaviny byly ve dvou igelitových taškách. Ministerstvo vnitra přijalo přísná bezpečnostní opatření, v ulicích se objevila těžká technika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nalezená trhavina | Foto: ČTK

Co přesně policisté našli, to Radiožurnálu řekl mluvčí tamního ministerstva vnitra Boris Ažaltovič. "V jedné tašce se nacházelo 5 kusů 100gramové průmyslové trhaviny Permonax 19 československé výroby. Byly zabaleny v originálních obalech z roku 1991. Nacházela se tam i zážehová rozbuška a rozbuškové kleště se zápalnicí. V další igelitové tašce se nacházelo 920 gramů žluté plastické hmoty. Zároveň se zjistilo, že tento elektrický iniciátor nebyl schopen iniciovat tuto trhavinu. Šlo totiž o iniciátor na vytvoření plamene."

Na igelitové tašky odložené pod kontejnerem na Fajnorově nábřeží v Bratislavě upozornil občan v sedm hodin ráno policejní hlídku. Policisté společně s pyrotechniky místo zajistili a trhaniny odvezli na expertízu.

Zatím není jasné, jestli nález trhaviny se schůzkou NATO nějak souvisí. Budova Reduty, v níž bude Parlamentní shromáždění zasedat, je od místa nálezu vzdálená několik desítek metrů. Na otázku, jak je možné, že se při tak přísných bezpečnostních opatřeních tašky plné trhavin do okolí Reduty vůbec dostaly, mluvčí ministerstva vnitra nedokázal odpovědět.

Policie pročesávala ulice v okolí místa konání schůzky už v plynulých dnech na základě informace slovenské tajné služby, která podezření o použití výbušnin měla.

V podvečer přinesla slovenská média zprávu, že kvůli anonymní hrozbě bylo uzavřeno a evakuováno bratislavské letiště. Neznámý muž tam prý telefonicky oznámil uložení bomby. Jak se ale později ukázalo, nejednalo se v tomto případě o skutečnou hrozbu ani o špatný vtip anonyma, ale o armádní cvičení.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme