V Bratislavě i Praze budou demonstrace na podporu filmařky Piussi

V Praze i v Bratislavě se večer, den před výročím 17. listopadu, bude společně demonstrovat na podporu dokumentaristky Zuzany Piussi. Slovenská filmařka čelí doma problémům kvůli svému loňskému snímku Nemoc třetí moci o nešvarech slovenské justice. V případném soudním procesu jí hrozí až dva roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava - Slovensko | Foto: Vojtěch Berger

„Na Slovensku se vlastně neudělala reforma justice. A justice je vlastně závislá na mafiánských skupinách,“ tvrdí Zuzana Piussi, která v dokumentu ukázala atmosféru strachu a šikanování mezi slovenskými soudci.

Jedna ze soudkyň ale podala na filmařku trestní oznámení. Tvrdí, že ji natáčeli bez jejího vědomí. Slovenské filmařce za to hrozí dva roky vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Praze i v Bratislavě se bude společně demonstrovat za slovenskou filmařku Zuzanu Piusii. Podrobnosti zjišťoval reportér Lubomír Smatana.

„Soudkyně nežádá pro Zuzanu Piusii jen vězení, ale také vysokou pokutu. Navíc, poté co film odvysílala slovenská televize, rozhodla se žalovat i ji o částku 30 tisíc eur,“ doplnil reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana.

Sama filmařka ale odmítá, že by soudkyni natáčela bez jejího vědomí. „Moje kamera nebyla skrytá, ale neodbytná. Věděla jsem, že tuto scénu chci natočit,“ říká Piussi.

Reportér připomněl, že na Slovensku jsou všichni soudci zobrazováni tak, aby nebyli poznat, například rozmazaně nebo s černým obdélníkem přes oči. „Použila to Zuzana Piusii i tentokrát, takže, kdyby soudkyně žalobu nepodala, tak ji dodneška nikdo nepozná,“ dodal.

Multikina v Bratislavě také před pár dny odmítla promítat další dokument Zuzany Piussi o životě na Slovensku v posledních dvou letech nazvaný Od Fica do Fica. Údajně proto, že ještě není dokončený.

Ľubomír Smatana, Vojtěch Berger, mta, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme