V Bratislavě jednají země aspirující na členství v NATO

V Bratislavě pokračuje mezinárodní konference premiérů deseti zemí aspirujících na členství v NATO nazvaná „Nové evropské demokracie: vůdcovství a zodpovědnost“. V podvečer na ní vystoupí se zásadním projevem český prezident Václav Havel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Dzurinda v dnešním zahajovacím projevu parafrázoval známý výrok amerického prezidenta Kennedyho, když řekl: „Neptejte se, co může udělat Evropa pro vás, ale ptejte se, co můžete udělat vy pro Evropu.“ Připomněl loňské setkání ve Vilniusu, kde se devět zemí střední a východní Evropy zavázalo, že ve vizi svobodné a jednotné Evropy budou pokračovat společně.

Dzurinda řekl, že pro stabilnější euroatlantickou bezpečnost je nezbytné zachovat silnou zaangažovanost USA v Evropě, rozvinout evropskou bezpečnostní a obrannou politiku a samozřejmě rozšířit Alianci. „Transatlantické partnerství je jasným příkladem této vzájemné závislosti, Evropa musí převzít víc odpovědnosti za svojí bezpečnost.“ Dzurinda dodal, že nikdo nemůže evropským zemím upírat právo vybrat si své spojence a rozhodnout o svém osudu.

Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme