V Bratislavě otevřeli první výstavu o Státní bezpečnosti

V Bratislavě otevřeli vůbec první slovenskou výstavu o komunistické Státní bezpečnosti. Sami autoři ji hodnotí jako průlomovou a důležitou. Obyčejnému návštěvníkovi, který už viděl pár podobných expozic jinde ve východní Evropě, se naopak může zdát výstava malá. Každopádně je poučná, i proto, že ukazuje, jak Slováci nakládají s komunistickou minulostí. Zatím se jí nevěnují tolik jako některé sousední země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava - Slovensko

Bratislava - Slovensko | Foto: Vojtěch Berger

„Výstava zahrnuje celé období existence Státní bezpečnosti, čili od počátku jejího budování ve druhé polovině 40. let až do roku 1989,“ říká jeden z autorů výstavy, historik Ján Pálffy. Těší se, že do muzea přijdou i mladí lidé a děti, aby se něco dozvěděli o komunismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu o Státní bezpečnosti v Bratislavě navštívil zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Autentická technika, fotoaparáty a štěnice pro sledování osob nebo instruktážní filmy Státní bezpečnosti, to vše by mělo zaujmout širší veřejnost. A zároveň přilákat lidi, kteří si na to všechno sami dobře vzpomínají.

„Nebylo to prima, ale nezlobím se, že jsem to zažila, protože je to úžasná životní zkušenost. Mohla jsem proto upozorňovat všechny v rodině, aby si dali pozor,“ říká paní Dorota Krajanská.

V 50. letech si málem odseděla rok a půl, protože byla věřící. Nakonec měla štěstí a kvůli tomu, že měla malé dítě, dostala amnestii.

Problémy s estébáky ale měla rodina celý život, vzpomíná manžel paní Doroty Ivan: „Stále jsme byli věřící, syn se těžko dostal na vysokou školu, jedna z dcer se nedostala na vysokou školu.“

Muzeum komunismu se teprve chystá

Jaká vůbec byla státní bezpečnost na Slovensku? Jiná, nebo stejná jako ta v české půlce státu?

„Celkově třeba říct, že počet příslušníků Státní bezpečnosti byl vyšší v české části republiky. Nesouviselo to jen s rozlohou a s počtem obyvatel, ale i s tím, že v Praze sídlily centrální operativní správy Státní bezpečnosti," vysvětluje historik Jerguš Sivoš ze slovenského Ústavu paměti národa.

Dva malé sály bratislavského Národního muzea jsou na tak bohaté téma, jakým byla StB, jenom skromným prostorem. Třeba v Berlíně věnují výstavě celou obrovskou několikapatrovou budovu někdejší centrály východoněmecké Stasi. V Budapešti mají zase Dům teroru, bývalé sídlo fašistické i komunistické tajné policie.

Praha má aspoň malé Muzeum komunismu. V Bratislavě se o podobné instituci teprve uvažuje, muzeum by mohlo vzniknout přímo v budově úřadu vlády.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme