V Bratislavě se lidé naposledy loučí se zavražděným právníkem Valkem

V Primaciálním paláci v centru Bratislavy po desáté ráno začalo veřejné rozloučení s advokátem a bývalým předsedou Ústavního soudu ČSFR Ernestem Valkem, kterého před týdnem neznámý útočník zastřelil v jeho domě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Slovensku byl 8. listopadu zastřelen prominentní advokát Ernest Valko

Na Slovensku byl 8. listopadu zastřelen prominentní advokát Ernest Valko | Zdroj: ČTK

Mezi těmi, kteří se s Valkem přišli rozloučit, byli jeho osobní přátelé a kolegové, ale také lidé, kteří známého právníka znali pouze z médií. A jak v Ozvěnách dne uvedl bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger na smutečním shromáždění nechyběla ani vládní delegace a premiérka Iveta Radičová, která vystoupila z krátkým smutečním projevem.


Velmi solidárně se podle zpravodaje projevila slovenská veřejnost. „První reakce se dají ve všeobecném průměru charakterizovat jako lítost, šok či pohnutí. Celkově to dokazuje, že Ernest Valko, byť byl kontroverzní osobností – měl blízko k jednomu politickému táboru, k pravici – dokázal nějakým způsobem najít oblibu u všech vrstev společnosti,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

S informacemi se do Ozvěn dne z Bratislavy přihlásil tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Na projev soustrasti nezapomněla ani česká strana, Ernest Valko byl totiž významný i pro Česko - zejména kvůli své funkci předsedy Ústavního soudu na sklonku československé federace.

„Česká strana byla zastoupena nepřímo. Smuteční listinu zaslal do Bratislavy například exprezident Václav Havel, oficiální soustrast vyjadřoval také současný předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský,“ uvedl Berger.

Vyšetřování zatím bez výsledků

Ernesta Valka někdo zavraždil 8. listopadu v jeho domě v Limbachu. Pachatel zatím není znám. A policie je na jakékoli informace velmi skoupá. To však podle zpravodaje neznamená, že vyšetřovatelé mají stále prázdné ruce.

„Na jedné straně to může být strategie, že policie nechce odkrývat karty, aby nepomáhala vrahovi zbavit se případných stop. Na druhé straně existuje ale i možnost, že policie mlčí, protože zatím nedospěla k žádnému konkrétnímu závěru. To by korespondovalo s tím, co řekl ministr vnitra hned po vraždě, že policie bude přicházet na veřejnost pouze s informacemi, které jsou stoprocentně ověřené,“ dodal Berger.

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme