V Bratislavě začala výstava Stalinismus, Maďaři a Československo

Výstava mapuje život maďarské menšiny v padesátých letech minulého století na našem území. Její hlavní myšlenkou je úvaha, že pro Maďary byl nástup stalinismu v Československu obdobím, na které mnozí vzpomínají nejraději. Stali se totiž po dlouhé době plnoprávnými občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: European Commission Audiovisual service

Béla Lászlo byl ještě malý chlapec, když jeho rodina dostala příkaz k vystěhování. Psal se rok 1947, Maďaři přišli na základě Benešových dekretů o majetek a ztratili i občanská práva. Rodinu pana Lászloa ale transport na poslední chvíli minul.

„Po vítězství komunismu se rozhodně Maďarům začalo dařit lépe,“ vysvětluje Béla Lászlo, který se jako vysokoškolský učitel na výstavě podílí. Několikrát připomíná, kolik maďarských škol začalo fungovat hned po vzniku Československa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Smatana o výstavě Stalinismus, Maďaři a Československo

Tento velmi optimistický pohled na stalinismus na jednu stranu chápe, ovšem na druhou stranu odmítá kurátor výstavy Gabriel Hushegyi. Říká tomu dvojkolejné dějiny a připomíná, že maďarské instituce vznikaly jenom na podporu komunismu.

Gabriel Hushegyi připomíná ještě jeden paradox. Všechny tyto instituce od médií a ke kulturním spolkům tvoří základ maďarské kultury na Slovensku dodnes.

Výstava svým způsobem vysvětluje, proč především starší Maďaři na Slovensku trpí nostalgickými vzpomínkami na Československo. A to přesto, že mnozí Češi tehdy vůbec netušili, že nějací Maďaři v Československu vůbec žijí. Tedy pokud se s nimi zrovna nepotkali v kasárnách Československé lidové armády.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme