V Brazílii schválili změnu ústavy, která na 20 let zmrazí veřejné výdaje. Po celé zemi vypukly protesty

Brazílie změnou ústavy zmrazila veřejné výdaje na příštích 20 let. Veřejné rozpočty se budou moct zvyšovat jen o inflaci. Opatření prosadil nový brazilský prezident Michel Temer, který se snaží vyvést zemi z nejhorší hospodářské krize za několik desítek let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poté, co změnu ústavy schválili 53 senátoři z 81, propuklo v ulicích brazilských měst násilí. | Zdroj: Reuters

Podle televize CNN vláda doufá, že omezení výdajů spojené s navrhovanou důchodovou reformou přiláká do země investory a ukončí tak její hospodářské problémy.

Demonstranti po celé zemi se dožadovali odstoupení prezidenta už během debaty v Senátu. Poté, co změnu ústavy schválilo 53 senátorů z 81, propuklo v ulicích brazilských měst násilí. Protestující se mimo jiné obávají, že úspory tvrdě dopadnou především na školství a zdravotnictví, tedy sektory, které už teď trpí chronickým nedostatkem peněz.

Brazilský soud sesadil z funkce předsedu senátu. Je podezřelý ze zpronevěry státních peněz

Číst článek

V hlavním městě Brasílii protestující zapálili autobus, u parlamentu se střetli s policií a oblehli budovu jedné z televizí. Útoky na veřejné budovy hlásí i další města.

Plán brazilské vlády kritizoval ve svém veřejném prohlášení i zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Philip Alston. Podle něj zmražení výdajů ohrozí chudobné v zemi. „Je absolutně nepřijatelné zmrazit jenom sociální výdaje a svázat ruce všem dalším budoucím vládám na dvacet let,“ prohlásil. „Nejvíce to dopadne na nejchudší a nejzranitelnější Brazilce,“ dodal.

Eva Mošpanová, Ondřej Rybnikář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme