V Brazílii se o prezidentské křeslo nejspíš utkají dvě ženy, kampaň je u konce

Brazílii dělí už jen jeden den od všeobecných voleb. Kromě místních a federálních poslanců volí pátá nejlidnatější země světa také guvernéry 27 států a hlavně prezidenta. Do boje o post hlavy státu jdou jako největší favoritky dvě ženy, nynější prezidentka Dilma Rousseffová a její protikandidátka a bývalá stranická kolegyně, Marina Silvová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rousseffová je katolička, a ačkoli v minulosti svou víru nikdy do politiky netahala, nyní se snaží prezentovat na veřejnosti coby dobrá křesťanka | Foto: Andre Penner | Zdroj: ČTK

Všechny kandidátky a kandidáti ještě na poslední chvíli přesvědčovali voliče na mítincích. Ty trvaly až do soboty, která je takzvaným dnem rozjímání.

Současná prezidentka Dilma Rousseffová zakončila kampaň v největším městě, Sao Paulu. Kandidátka dělnické strany řekla, že počítá s druhým kolem. Podle průzkumů je první, ale nemá dostatečný náskok.

Právě ve druhém kole chce prezidentku porazit Aécio Neves. Ten zakončil kampaň v Belo Horizonte, kde byl guvernérem. Sociální demokrat se až v posledních dnech v preferencích dotáhl na Marinu Silvovou z Brazilské socialistické strany.

Ta, ačkoliv kdysi byla ve stejné straně a dokonce byla s Dilmou Rousseffovou v jedné vládě jako ministryně, dnes nabízí změnu a mluví o nové politice. Poslední den kampaně strávila v Duque de Caxias, kde má velkou podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací z Duque de Caxias, kde Marina Silvová strávila poslední den kampaně, zjišťoval redaktor ČRo David Koubek

„Zaslouží si vyhrát. Může změnit politiku, vyčistit ten svět," říká 79letý José Emildo da Costa, strýček Mariny Silvové.

„Jen jde o to, že je velmi čestná, moc čestná. Dokonce jsem jí kdysi říkal, že míchat se do politiky, to není nic pro tebe. Ona je tak poctivá!“ dodává.

Hlavně mladí lidé věří, že Silvová je schopna přinést změnu, vždy prý v dosavadní politice udělala to, co slíbila. Podle nich je změna zapotřebí hlavně ve školství.

„Jde o to, aby lidé neodcházeli předčasně ze škol, chceme školní vyučování po celý den, ne napůl, jedni dopoledne a jedni odpoledne. Chceme zadarmo veřejnou dopravu pro studenty i o víkendu, vzdělávat se člověk může i o víkendu, jet do divadla,“ říká Taís Bernardino, která přijela z hodinu vzdáleného Petrópolis s kamarády.

Jestli přijde změna, se uvidí. Marina Silvová je podle průzkumů druhá v preferencích a nejspíš po nedělních volbách postoupí společně s prezidentkou Rousseffovou do druhého kola.

Prezidentské volby v Brazílii - přehled kandidátů | Foto: Český rozhlas

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme