V Brazílii se protrhly dvě hráze. Voda a bahno pohřbily nejméně 17 lidí

Voda a toxické bahno z protržených hrází u železného dolu v Brazílii zaplavily osadu s desítkami domů. Nejméně 17 lidí zahynulo, podle záchranářů ale může být mrtvých až 40. Nejméně 75 lidí bylo zraněno. Záchranáři tvrdí, že pod vysokou vrstvou kalu nemohl nikdo přežít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

83letý Zezito Oliveira drží kousek země z jeho farmy ve vesnici Rio Pardo v Brazílii | Zdroj: Reuters

U dolu na železnou rudu asi dvacet kilometrů od města Ouro Preto se protrhly hráze dvou odkališť. Ty měla zadržovat vodu odčerpanou při důlních pracích.

Voda a oranžové bahno se valily asi 2,5 kilometru lesem a pak udeřily na osadu Bento Rodrigues, kde žilo přibližně 600 lidí.

Desítky domů jsou pobořené, vlna zaplavila jednopatrové budovy až po střechu. Na vrchu jednoho domu bylo místo krovu osobní auto.

Na místě zasahovaly tři vrtulníky. Hasiči oblast vyklidili, protože hrozilo, že by se mohly stojící budovy zřítit. Provizorní přístřeší vzniklo ve sportovní hale. Podle místních úřadů také panují obavy, že voda je kontaminovaná a jedovatá.

Neštěstí už začala vyšetřovat policie. Podle firmy, která nádrž provozuje, zatím není jasné, proč se hráz protrhla.

David Koubek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme