V Brazílii se rozmáhá černý trh s potratovými pilulkami. Nejspíš kvůli viru zika

Brazilské úřady zabavily další zásilky potratových pilulek. Jejich počet v současné době roste, a to nejspíš v souvislosti s virem zika. Ženy v Brazílii se totiž bojí, že se jim narodí postižené děti. Přerušení těhotenství je v zemi legální pouze ve výjimečných případech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus zika. Larvy komárů rodu Aedes aegypti | Zdroj: Reuters

Některé zahraničí organizace, jako je třeba nizozemská Women On Web, posílaly potratové pilulky do Brazílie už před vypuknutím epidemie viru zika. Od června do listopadu loňského roku celníci zabavili 36 zásilek pilulek Misoprostol. Poté, co se o viru zika začalo v období od prosince do února mluvit, bylo zásilek už 57.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Ariane Andradeová je jednou z brazilských matek, která ziku prodělala. Na stránkách organizace Women On Web popsala, proč se k nelegálnímu činu odhodlala: „Už máme jednoho syna, není ničím zvláštní, ale dá práci. Rozhodli jsme se pro potrat, abychom nepodstupovali riziko mít dítě s tímto postižením.“

Interrupce se v Brazílii provádějí nelegálně a často v hrozných podmínkách. Lékaři o tom vědí, ale v zemi je to tabu.

Problém s vývojem vakcíny proti viru zika. Scházejí jeho živé vzorky

Číst článek

Dětská infektoložka Angela Rochová pracuje v nemocnici v Recife, kde mají nejvíc případů mikrocefalie. Podle ní je téměř nemožné rozhodnout se v takovýchto situacích správně, i kdyby to mělo být pro nelegální interrupci.

„Ne každá matka, která onemocní zika nebo se jen virem nakazí, bude mít jistě dítě s mikrocefalií. Nemusí, jsme schopni odhalit toto postižení v šestém až osmém měsíci těhotenství,“ vysvětluje.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme