V Brazílii stávkují zásahoví policisté. Oficiálně je manželky nepouštějí do práce

V brazilském státě Espírito Santo vypukly násilnosti, během kterých musela dokonce zasahovat armáda. Může za to stávka zásahových policistů, která bude pokračovat. Obyvatelé města, jež dokázalo podle statistik nejlépe bojovat se zločinem, se teď bojí ozbrojených přepadení i znásilňování. A před podobným protestem - tedy zastavením práce - teď varuje velitelství policie v Riu de Janeiru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilští policisté ve státě Espírito Santo | Zdroj: Reuters

Jak píší místní média - například Cabixabão nebo Folha Vitóri - výsledkem zastavení práce policistů je nejméně 70 mrtvých za 4 dny, což je 6 krát více než je běžné. Především hlavní město zachvátila vlna násilností.

Úřadující guvernér Espírita Santa César Colnago požádal federální vládu o posily. "Vyměnili jsme vedení zásahové policie a zároveň jsem požádal ministry spravedlnosti a obrany, aby poslali federální bezpečnost a vojsko," prohlásil.

Vzpoura vězňů na severu Brazílie: nejméně 60 mrtvých, spustil ji boj mezi gangy

Číst článek

Zákon zásahovým policistům přitom zakazuje stávkovat. Policisté ho ale obešli a formálně protestují příbuzní, hlavně manželky, které blokují vchody policejních kasáren, aby policisté nemohli do ulic. A právě ženy policistů se s úřady nedohodly a tahle takzvaná paralýza tak dále pokračuje.

O stejné formě protestu se mluví i v Riu de Janeiru, které hostilo Olympijské hry a kde na konci února vyvrcholí tamní známý karneval. Na sociálních sítích už vznikají skupiny, které vyzývají k podobné stávce, což by mohlo znamenat velké potíže a chaos v ulicích.

Před tím varuje i vedení zásahové policie v Riu v dopise příbuzným policistů. Zadlužená vláda státu Rio de Janeiro jim dluží loňský 13. plat a zaplacené nedostali ani přesčasy, takže jejich důvody k nespokojenosti narůstají. V Riu už přitom protestují částečným pozastavením práce vyšetřující policisté. Devadesát procent služeben tam už dva týdny funguje v omezeném provozu.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme