V Brazílii vznikne kaplička s kopií Pražského Jezulátka. Sošku přivezl před lety kardinál Duka

V brazilském městě Batayporã chtějí do konce roku postavit kapličku se soškou Pražského Jezulátka. Umístění českého náboženského symbolu není náhodné. Město nechal v polovině 20. století založit Jan Antonín Baťa a dodnes se tam mluví česky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské jezulátko | Foto: Klášter Pražského jezulát Klášter Pražského jezulátka

Za stavbou kapličky je Evandro Trachta. Veterinář a podnikatel je vnukem Jindřicha Trachty, někdejšího starosty Batayporã.

„Pražské Jezulátko pro nás přivezl kardinál Dominik Duka, když v roce 2013 navštívil Brazílii při příležitosti návštěvy papeže. Je to replika sošky podepsaná kardinálem Dukou. Je to pro nás velká čest," říká Trachta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jihu Brazílie vznikne kaplička s kopií sošky Pražského Jezulátka. Natáčel jihoamerický zpravodaj David Koubek

Kapličku už začali stavět na pozemku, kde zároveň stojí Centrum historické paměti Jindřicha Trachty. Tato instituce shromažďuje vzpomínky a dokumenty na dobu první poloviny 20. století, kdy do oblasti přišli osadníci v rámci projektu Jana Antonína Bati. Jméno českého podnikatele proto nese jak Batayporã, tak i další města v okolí.

V Bataypoře působí učitelka češtiny vyslaná ministerstvem školství. Českou a moravskou kulturu udržují i potomci přistěhovalců.

Ve městě na jihu Brazílie už stojí malovaná Moravská brána, kaplička s Pražským Jezulátkem by tady pak ve měla vzniknout do konce roku.

Ondřej Veselý, Eva Trojánková a Alexandr Makarič z Klubu českých turistů vyznačili známé značky v Bataypora | Foto: Klub českých turistů

„Inspirovali jsme se jednou kapličkou ve Veselí nad Moravou. Má moravský motiv a i podlaha bude malovaná," popisuje Evandro Trachta.

Soška Pražského Jezulátka bude za bezpečnostním sklem.

„Od dvířek budou tři klíče, je to podobné jako korunovační klenoty v Praze. Jeden bude na faře, jeden bude mít ředitel Centra historické paměti Jindřicha Trachty a poslední bude mít nejstarší člen naší rodiny," vysvětluje Trachta.

Okolí kapličky pomohou na začátku září upravit dobrovolníci z České republiky, které do Bataypory už devátým rokem vysílá společnost Inex-SDA. Kromě toho by chtěli založit i komunitní divadlo.

V uplynulých letech mimo jiné pomohli postavit sál, kde se dnes vyučuje čeština a kde se konají různé kulturní akce.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme