V Brazílii začalo léto. Meteorologové varují, že bude extrémní

Zatímco severní polokoule vstoupila do astronomické zimy, v převážné části Jižní Ameriky začalo léto. Meteorologové varují, že bude extrémní. Třeba nejčastější turistická destinace Rio de Janeiro bude mít podle předpovědi průměrnou teplotu až o 4 stupně Celsia vyšší než v předchozích letech. Vše je pravděpodobně způsobeno kombinací globálního oteplování a letos nezvykle silného klimatického jevu El Niňo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozdíl mezi bohatými a chudými v Riu de Janeiru

Rozdíl mezi bohatými a chudými v Riu de Janeiru | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Lidé v Riu de Janeiru občas vtipkují, že mají pouze dvě roční období – zimu a peklo.

Ještě před pár týdny se předpovídalo na léto extrémní vedro, teď už jsou předpovědi mírnější. Někteří meteorologové své kolegy lehce korigují směrem k menším výkyvům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekordně teplý rok byl v Brazílii už v letošním roce, rok 2016 ho může překonat. Více od Davida Koubka

Přesto už teď v prosinci hlásí nadprůměrné teploty téměř celá Brazílie, v brazilských stepích jsou teploty o 4 až 5 stupňů vyšší, než je dlouhodobý průměr. V Riu de Janeiru se přehoupla pocitová teplota přes 50 stupňů Celsia, a odborníci se shodují, že obecně ve městě bude větší teplo, a zároveň bude více pršet.

Na větší dešťové srážky si stěžují obyvatelé jihu Brazílie. Ničivé záplavy potrápily například město Uruguaiana, ležící na hranicích s Argentinou. Letos už popáté.

Rychlé přívalové deště trápí i další oblasti, třeba včera v Sao Paulu se najednou v jedné ulici objevila vlna vody, kterou nepobrala kanalizace, a asi 15 aut spláchla a doslova sešrotovala.

Rekordně teplý rok byl už v letošním roce a třeba britský MET Office varuje, že rok 2016 ho může překonat.

El Niño je původní název jevu, který pozorovali jihoameričtí rybáři ve vodách Tichého oceánu. Jedná se o zeslabení studeného oceánského Peruánského proudu (též Humboldtův proud) a s tím související oteplení tamních vod. Tato událost nastávala obvykle kolem Vánoc, a proto byla rybáři nazvána El Niño Jesus (Ježíšek).

Odborníci dávají extrémní předpověď do souvislosti jednak s globálním oteplováním a pak hlavně s jevem El Niňo. Ten ovlivňuje hlavně Peru nebo Chile. Peru kvůli tomu mimo jiné zrušilo účast v soutěži Rallye Dakar.

Všechny ale potěšily obrázky z pouště Atacama na severu Chile, kde se objevily koberce nádherných pestrých květů. Letos tu byly navíc i nezvyklé povodně.

Podle předpovědi meteorologů a klimatologů bude fenomén El Niňo extrémní, podobně jako ten z přelomu roku 1997 a 1998.

Peruánští meteorologové ale varování zmírnili – teploty nad sledovanou oblastí Pacifiku jsou sice vyšší, ale srážky budou prý mírnější. Přesto dál pokračují preventivní práce, třeba prohlubování koryt řek.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme