V brazilském Salvadoru kvůli stávce policistů prudce stoupl počet vražd

V brazilském státě Bahia prudce narostla kriminalita. A má to zcela jasnou příčinu: policejní stávku. Od úterý, kdy třetina policistů ve státě protest zahájila, se v Salvadoru, hlavním městě státu, událo dvakrát víc vražd než předtím. Vláda musela dokonce nasadit vojáky, a to nejen místo policistů, ale také proti nim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti policistům i zločincům teď v Salvadoru zasahují vojáci | Zdroj: Reuters

Vojáci museli v Salvadoru, třetím největším brazilském městě, proti policistům dokonce zasahovat. Kordon o síle osmi set vojáků a speciálních federálních jednotek obklíčil regionální parlament s 300 stávkujícími policisty. Byly tam i děti a manželky policistů, přesto prý vojáci použili gumové projektily, kterými stříleli do země. Už předtím jim odstřihli proud a vodu.

Policisté žádají o polovinu lepší platy a lepší podmínky pro práci. Jde o stávku i aktivní protest. Stávkující policisté jsou navíc ozbrojení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o stávce policistů v brazilském státě Bahia přinesl David Koubek ze zahraniční redakce ČRo

Za zneužití veřejných prostředků už úřady zatkly velitele stávkujících. Dalších 11 představitelů policejních a hasičských odborů, na které je vydaný zatykač, se odmítá vydat.

Nárůst kriminality

Při stávce přibylo nejen vražd, kterých je o 129 procent víc než v předchozím týdnu, ale víc se také přepadává. Vyskytlo se i rabování a po dobu trvání stávky zloději ukradli 200 aut.

Vláda rozmístila vojáky místo policistů hlavně do míst, kde se pohybují turisté. V turistických oblastech je proto prý bezpečno.

Brazilský Salvador je častým cílem desítek tisíc turistů z celého světa, hlavně díky svému bujarému karnevalu, která se má konat už přespříští víkend. Salvador je navíc také jedním z pořadatelských měst Mistrovství světa ve fotbale 2014.

David Koubek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme