V Británii a Nizozemí startují volby do Evropského parlamentu

Britové a Nizozemci startuje dnes čtyřdenní seriál voleb do Evropského parlamentu. V Česku se volební místnosti otevřou v pátek dvě hodiny po poledni, ve většině členských zemí unie pak až v neděli, kdy také volby do nového Evropského parlamentu oficiálně skončí. Své zástupce může v celé unii vybírat celkem 349 miliónů voličů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přípravy na volby

přípravy na volby | Foto: Libor Zavoral

Evropský parlament je dnes už institucí s velmi silnou pozicí a výrazně ovlivňuje životy Evropanů. Češi, kteří se stejně jako voliči dalších devíti nových členů unie účastní voleb poprvé, vyšlou do EP 24 zástupců. Celkem je ve hře 732 křesel. Kdo je získá, to se dozvíme až v neděli večer po 22. hodině.

Výsledky se totiž podle unijních pravidel nesmějí zveřejňovat před tím, než se uzavřou volební místnosti ve všech zemích. Dílčí výsledky í a průzkumy, jež se budou scházet v Bruselu už od dnešního večera, poslouží jen jako prognostické vodítko a nebudou mít hodnotu oficiální informace EP.

Nizozemci, kteří volí už dnes, ale hodlají tento zákaz přes varování Bruselu zřejmě porušit. Pokud to skutečně udělají, čelí riziku, že Evropská komise dá případ k Evropskému soudnímu dvoru.

V Británii rozhodují voliči nejen o 78 britských poslancích, zvolit mají také 166 místních zastupitelstev a v Londýně vyberou také starostu a zástupce v londýnském shromáždění. Kombinace místních a evropských voleb inspirovala tamní tisk k tomu, že se o dnešku mluví jako o superčtvrtku.

Všeobecně se očekává, že hlasování v mnoha zemích bude převážně ve znamení domácí politiky. Až na výjimky zřejmě volby poznamená nízká účast voličů. V České republice se podle posledních odhadů chystá k volebním urnám zhruba 45 procent lidí.

Nový Evropský parlament zasedne poprvé 20. července. Poslanci budou pět let spolurozhodovat o většině nové evropské legislativy, která sama bude jako hlavní zdroj práva v celé unii buď platit přímo, nebo bude přenášena do národních právních řádů.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme