V Británii a USA byly zveřejněny podrobnosti o tajné zpravodajské spolupráci

V Británii a ve Spojených státech byly odtajněny některé podrobnosti o spolupráci tajných služeb obou zemí po 2. světové válce. Jejím základem byla tajná dohoda. Údaje o spolupráci britských a amerických zpravodajců si teď mohou zájemci prohlédnout v britském národním archivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnská Regent Street v dešti | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Grant Cherrington

V Británii a ve Spojených státech byly odtajněny některé podrobnosti o spolupráci tajných služeb obou zemí po 2. světové válce. Jejím základem byla tajná dohoda. Údaje o spolupráci britských a amerických zpravodajců si teď mohou zájemci prohlédnout v britském národním archivu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci tajných služeb Velké Británie a Spojených států mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Britsko-americká dohoda o zpravodajské spolupráci byla podepsána v roce 1946. Navazovala na spolupráci na tomto poli za 2. světové války a týkala se hlavně výměny zpravodajských informací. Za války Británie a Spojené státy úzce kooperovaly zvláště v oboru signálního zpravodajství, to bylo pronikání do komunikací radiových, telefonních i písemných.

V britském národním archivu jsou nyní odtajněné materiály o začátcích této spolupráce v poválečném období a další materiály týkající se následných mezistátních dohod z 50. let včetně prováděcích ustanovení. Materiály jsou zveřejňovány na základě žádostí adresovaných oběma vládám a na základě zákona o svobodě informací.

Podle autora nedávno zveřejněné historie britského ústředí zpravodajských služeb Richarda Eldritche jde o nejobsáhlejší mezistátní dohodu v oboru zpravodajských služeb v dějinách. Tisíce složek obsahují podrobnosti soukromých konverzací a korespondence mezi sovětskými občany, mezi činiteli sovětské komunistické strany a také náboženskými představiteli v období 1946 až 1949.

Shromážděný materiál umožňoval nahlédnout do reality tehdejšího života v Sovětském svazu. Obsahoval například statistické údaje o zločinnosti, ale také informace o ekonomickém strádání a zakazování lidových písní. Podle vedoucího oddělení záznamů britského národního archivu Edward Hampshire jsou materiály užitečné pro badatele v oboru sovětské historie zvláště na konci stalinské éry.

Spolupráce mezi oběma státy ale neskočila a pokračuje dál. Zatímco donedávna byla tato kooperace utajována, nyní se o ní hovoří zcela otevřeně. Pro tuto spolupráci byly také získány Kanada, Austrálie a Nový Zéland, a proto operace nese název Patery oči. Názory na užitečnost této spolupráce se ale různí.

Obsah tajných archivů je možné si prohlížet jeden měsíc na internetu.

Milan Kocourek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme