V Británii den před volbami vrcholí boj o nerozhodnuté voliče

Dnes naposledy mají britští politici šanci získat na svou stranu nerozhodnuté voliče, zítra už budou Britové vybírat nové složení Dolní sněmovny. Průzkumy nadále předpovídají vyrovnaný souboj obou hlavních stran. Většinu křesel ve sněmovně ani jedna z nich ale sama obsadit nedokáže. Spekuluje se proto o nejrůznějších variantách povolební spolupráce včetně možnosti vypsání nových voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň ve Velké Británii. Na snímku britský premiér David Cameron v rozhovoru se zaměstnanci noční směny supermarketu v Bristolu na jihozápadě Anglie | Zdroj: Reuters

Podle nejnovějšího průzkumu ICM pro Guardian by obě největší strany získaly 35procentní podporu, což je dobrá zpráva hlavně pro labouristy, kteří ještě před týdnem 3 procentní body ztráceli.

Konzervativci doufají, že voliči ocení jejich ekonomickou bilanci a počet vytvořených pracovních míst v posledním volebním období. David Cameron hlásá, že nechce odejít od rozdělané práce, že je teprve v polovině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britové budou vybírat nové složení Dolní sněmovny. Souboj stran se považuje za nejmíň průhledný v posledních 30 letech. Sleduje ho Jiří Hošek

Labouristé se profilují coby záchranáři systému bezplatné zdravotní péče a bojovníci za opravdovou sociální spravedlnost. Budou doufat v podporu mladých voličů, na které mohla zapůsobit výzva levicového baviče a revolucionáře Russella Branda, jehož s 9 a půl miliony followerů na Twitteru není radno podceňovat.

Obě největší strany už teď sondují možnosti povolební spolupráce. Liberálně demokratická strana i severoirská Demokratická unionistická strana daly najevo, že se napřed budou bavit s vítězem voleb. Předseda liberálních demokratů Nick Clegg varoval před scénářem menšinové vlády, což by podle něj mohlo do Vánoc vést k opakování voleb.

Nejvyšší počet mandátů získají velmi pravděpodobně vládní konzervativci Davida Camerona. Premiér už podle Financial Times pověřil šéfa svého politického kabinetu, aby s liberálními demokraty, tedy stávajícím koaličním partnerem, vyjednal novou dohodu.

Ta by prý mohla být na stole už koncem příštího týdne, cena ale nejspíš bude vysoká. Liberální demokraté naznačili, že by výměnou za splnění svých programových priorit mohli přehodnotit původní nesouhlas s vypsáním unijního referenda. Odmítají ale vstoupit do vlády, která by si dala za cíl odchod z Evropské unie.

Předvolební klání má i své skandály. Euroskeptická strana UKIP vyloučila ze svých řad jednoho z volebních kandidátů, který chtěl svému rivalovi asijského původu umístit „kulku mezi oči“.

Jiří Hošek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme