V Británii diskuse o zmírnění opatření kvůli BSE

V den, kdy bylo oznámeno úmrtí pacientky v Hradci Králové s podezřením na nevyléčitelnou Creutzfeldt-Jacobovu chorobu, což je lidský ekvivalent bovinní encefalopatie skotu, anglickou zkratkou BSE, jinak šílenství krav, vystoupil v britské televizi Channel Four otec osmnáctiletého Jonathana Simmse ze severoirského Belfastu, který Creutzfeldt-Jacobovu chorobu má.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky v nemocnici | Foto: Luboš Pavlíček

Britská agentura pro nezávadnost potravin oznámila, že uvažuje o zastavení zákazu, v jehož rámci na trh nesmí přijít maso ze skotu staršího než 30 měsíců - místo toho agentura hodlá zavést testování zvířat jaké se provádí na evropském kontinentě.

Jde o důsledek ústupu bovinní encefalopatie skotu. Podle názoru odborníků bude nejhorší riziko představovat výskyt dodatečných dvou a půl případů Creutzfeldt-Jacobovy choroby v Británii v příštích 60 letech.

Otec osmnáctiletého Jonathana Simmse, který chorobu má, v televizi Channel Four řekl, že to je riziko nepřípustné. Nicméně zdůraznil, že Jonathan má relativní štěstí, protože jeho radikální léčba vůbec první na světě, přivodila stabilizaci jeho stavu.

V Británii zemřelo na Creutzfeldt-Jacobovu chorovu 122 lidí a osm s ní žije. Vloni chorobě podlehlo 17 britských pacientů.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme