V Británii jdou státní zaměstnanci do stávky. Kvůli důchodům

Až 2 miliony státních zaměstnanců se mají zapojit do dnešní stávky ve Velké Británii. Na pochod napříč zemí se vydá více než tisícovka demonstrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská libra | Foto: Kateřina Křenová

Protestní akce proti navrhovaných vládním změnám důchodů naruší provoz škol, nemocnic, letišť, přístavů, ale také vládních kanceláří. Odborům se nelíbí plán vlády prodloužit odchod do důchodu a zvýšit odvody.

Brendan Barber, předseda Kongresu odborových svazů, britské televizi BBC řekl:

„Nemám žádné potěšení z toho, že životy mnoha lidí - mnoha obyčejných lidí - tato akce naruší. Ale myslím si, že je naprosto opodstatněná. Miliony státních zaměstnanců cítí, že k nim vláda jednoduše není spravedlivá, protože se snaží prosadit změny, které by velmi vážně ovlivnily jejich penze.“

„Mají právo uskutečnit tuto stávku a dokonce si myslím, že získají širokou podporu veřejnosti,“ uvedl Barber.

Vláda argumentuje, že reforma je nutná, protože důchodců bude čím dál tím více.

Do stávky vstoupily i odbory, které v minulosti do pracovních sporů nezasahovaly. Například svaz ředitelů škol. Podle informace ministerstva školství je otevřeno jen 13 procent škol v Anglii a Walesu.

Cestující na letišti Heathrow jsou varováni, že mohou očekávat tříhodinové zpoždění svých letů, protože stávkují pracovníci pasové kontroly.

Milan Kocourek, Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme