V Británii ke zbavování svéprávnosti přistupují velmi prakticky

O nesvéprávnosti v Rakousku rozhoduje soud. Klade ale velký důraz na posudek soudního znalce z oboru psychiatrie. Například v Británii ke zbavování svéprávnosti přistupují velmi prakticky. Na vládním internetovém portálu se každý může dočíst, co dělat, pokud má pocit, že postupně o své duševní schopnosti přichází. V takovém případě je dobré plánovat dopředu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy (ilustrační foto)

Soudy (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V Anglii a Walesu platí od roku 2005 zákon o duševní schopnosti. Stanoví, za jakých podmínek smí opatrovník rozhodovat o majetku a finančních záležitostech jiného člověka, dělat rozhodnutí o jeho zdravotním stavu a místě pobytu.

Opatrovnický soud může za člověka se sníženou duševní schopností dělat jednotlivá důležitá rozhodnutí, nebo mu může stanovit opatrovníka. Pokud jsou klient nebo jeho příbuzní nespokojeni s prací opatrovníka, nebo už jeho služby nepotřebují, řeší to znovu Opatrovnický soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka ČRo Karolína Rezková Vídeňská spolupracovnice ČRo Marie Woodhamsová v Odpoledním Radiožurnálu

Velký důraz se klade na to, aby se přání klienta brala v úvahu a aby mohl sám dělat ta rozhodnutí, kterých je schopen. Britové také nabádají občany, aby plánovali dopředu. Pokud na sobě pozorujete postupnou ztrátu paměti, zamyslete se nad tím, kdo by jednou mohl spravovat vaše záležitosti.

V Rakousku o nesvéprávnosti rozhoduje soud, ale klade velký důraz na posudek soudního znalce z oboru psychiatrie. O ten se soud opírá a z něj soud při rozhodování vychází. Pokud by třeba někdo z rodinných příslušníků člověka, o jehož svéprávnosti se rozhoduje, se znaleckým posudkem nesouhlasil, může se odvolat a žádat ještě jedno posouzení od jiného soudního znalce.

Závěrečné rozhodnutí soudu platí až do odvolání, ale každý rok se před soudem projednává a prověřuje, jak se klient po celou dobu chová a vyvíjí, případně, jestli se něco změnilo. Někteří opatrovníci dostávají finanční odměnu, která je vyjádřena v procentech podle výše majetku jejich klientů. Většina se ale mzdy vzdává.

Marie Woodhamsová, ak, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme