V Británii končí tradiční omezená otevírací doba restaurací

Úderem půlnoci skončila v Británii tradice povinného zavírání barů a hospod v jedenáct hodin večer. Tamní vláda se totiž rozhodla zrušit archaická pravidla z doby první světové války. Pokud majitel dostal povolení úřadů, bude moci ode dneška nalévat alkohol třeba i 24 hodin denně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v restauraci | Foto: Jan Rosenauer

O změnu podmínek požádalo 70 procent podniků, většina pubů přitom bude zavírat o hodinu či dvě později než doposud.

Zpřísněny byly naopak tresty za prodávání alkoholu nezletilým, provinilci přijdou rychle o licenci a zaplatí vysoké pokuty.

Příznivců a odpůrců tohoto kroku je podle průzkumu listu Evening Standard prakticky stejně: nová pravidla podporuje 48 procent lidí.

Kritici ale varují před růstem spotřeby alkoholu, větší kriminalitou a nočním nepořádkem. Poukazují na to, že již v poslední době se stále více Britů několikrát týdně vědomě opíjí na veřejnosti.

Slovák Ingemar, který pracuje ve Westminsteru, má za to, že vláda má pravdu, když nechce, aby se všichni posílení alkoholem rojili z barů ve stejnou hodinu. "Hlavně pro starší lidi, kteří chtějí jít večer někam ven, pro ně to bylo opravdu dost nebezpečné," říká. Hudebního konzultant Chris dodává, že lidé pít víc nebudou, protože na alkohol budou mít i dál stejně peněz.

Plošné omezování otevírací doby v Anglii a Walesu poprvé prosadila vláda za první světové války s odůvodněním, že konzumace alkoholu snižuje produktivitu práce ve zbrojních závodech a poškozuje obranyschopnost království. Zprvu směly mít restaurace otevřeno jen několik málo hodin denně, legislativa se však postupně uvolňovala.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme