V Británii pokračují spory kolem zavedení průkazů totožnosti

Spory kolem zavádění průkazů totožnosti ve Velké Británii nekončí. Poslanecká sněmovna sice schválila ve druhém čtení sporný vládní návrh většinou 31 hlasů, s novinkou ale řada poslanců, ani některé politické strany nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: europa.eu.int

Tento vysoce kontroverzní návrh zákona vláda nestačila prosadit v parlamentě v minulém funkčním období. Opoziční konzervativci, kteří původně s návrhem souhlasili, jsou nyní rezolutně proti, stejně jako liberální demokraté a kolem dvaceti vládních poslanců.

Odpůrci návrhu argumentují, že biometrické a další informace o držiteli průkazu jsou nepřípustným omezením práv jednotlivce. Kromě toho nezávislý tým akademických pracovníků londýnské Vysoké školy ekonomické dospěl k závěru, že celkové náklady budou dvakrát vyšší, než jaké odhaduje vláda.

Vláda uvádí, že nové průkazy jsou důležitou součástí boje proti zločinnosti, a zdůrazňuje, že většina Britů se zavedením průkazů souhlasí. Podle zasvěcených pozorovatelů nyní ve výborové fázi projednávání návrhu i ve Sněmovně lordů může vláda očekávat tuhý odpor.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme