V Británii přibývá fingovaných sňatků kvůli imigraci. Podvádějí i Češi

Nepodmíněné i podmíněné tresty si u britského soudu vyslechli organizátoři i aktéři jednoho z případů falešných sňatků, včetně několika českých občanů. Ve Spojeném království se množí případy, kdy se lidé snaží prostřednictvím fingovaných vztahů obejít imigrační předpisy a získat právo k trvalému pobytu. Úřady jsou teď ale mnohem bdělejší a mají i nové pravomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba (ilustrační foto)

Svatba (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Freeimages

Poslední případ s českými pachateli byl výjimečný v tom, že se domluvily dvě dvojice, které si pro fingované sňatky prohodily své partnery.

Úřady chtěli ošidit dva mladí Pákistánci, kteří do Británie přijeli na studentská víza, a Češi Michal Mankoš a Kateřina Gerychová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Británie eviduje stovky případů fingovaných sňatků s cílem obejít imigrační předpisy. V některých kauzách figurují také Češi. Více zpravodaj Jiří Hošek

Podvod ale řídili dva organizátoři falešných svateb - Pákistánec Vasím Šáh také dostal nejvyšší trest 3 roky a 9 měsíců nepodmíněně.

Specializovaný tým imigračních úředníků měl dopředu podezření, že něco není v pořádku a oba páry, stejně jako organizátory, zatkli policisté několik minut před začátkem obřadu.

Aktéři svatby měli vyinkasovat 2500 liber, tedy více než 90 tisíc korun.

Jsou i absurdní případy a omyly

V odhalování fingovaných sňatků je klíčová bdělost matrikářů, kteří procházejí speciálním školením a pídí se po detailech.

Chování falešného ženicha a nevěsty a hlášení zaměstnance městského úřadu také bylo důvodem, jak se policie dostala pákistánsko-českým podvodníkům na stopu.

Některé kauzy jsou komické – v jednom případě z Leedsu si matrikář těsně před svatbou všiml, že nigerijský novomanžel čte detaily o své slovenské nastávající ze hřbetu ruky.

V kauze z letošní zimy si zase pákistánský ženich před matrikářem nedokázal vzpomenout na jméno své maďarské nastávající jménem Beata Szilagyiová a musel zavolat známému, který svatbu zorganizoval.

Dochází ale i k přehmatům. Deník Guardian přinesl nedávno příběh indické absolventky univerzity, která si po sedmi letech vztahu měla vzít svého anglického přítele, měla výborné zaměstnání, ale úřady pojaly podezření, že jde o podvod a dívka strávila sedm týdnů ve vyšetřovací vazbě, než se všechno vysvětlilo.

Úřady mají na kontrolu více času

Státní úředníci mají v boji s falešnými sňatky nové pravomoci. Náměstek ministra vnitra James Brokenshire vyzdvihuje novinku v podobě prodloužení oznamovací povinnosti před chystanou svatbou nebo registrovaným partnerstvím v Anglii a Walesu z 15 na 28 dní.

„Prodlužujeme oznamovací povinnost v krajním případě až na 70 dní, pokud by jeden z partnerů získal sňatkem výhodnější imigrační status. Chceme mít jistotu, že naše imigrační týmy tyto případy řádně prověří. Chceme užší spolupráci matrikářů s imigračními úředníky. Zaujali jsme celkově tvrdší postoj ke zneužívání institutu manželství,“ řekl Brokenshire.

Britské úřady v loňském roce prošetřovaly 2400 podezřelých sňatků, což bylo skoro dvakrát tolik, než o rok dříve.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme