Česko 1:0 Rakousko

V Británii přibývá fingovaných sňatků kvůli imigraci. Podvádějí i Češi

Nepodmíněné i podmíněné tresty si u britského soudu vyslechli organizátoři i aktéři jednoho z případů falešných sňatků, včetně několika českých občanů. Ve Spojeném království se množí případy, kdy se lidé snaží prostřednictvím fingovaných vztahů obejít imigrační předpisy a získat právo k trvalému pobytu. Úřady jsou teď ale mnohem bdělejší a mají i nové pravomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Freeimages

Poslední případ s českými pachateli byl výjimečný v tom, že se domluvily dvě dvojice, které si pro fingované sňatky prohodily své partnery.

Úřady chtěli ošidit dva mladí Pákistánci, kteří do Británie přijeli na studentská víza, a Češi Michal Mankoš a Kateřina Gerychová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Británie eviduje stovky případů fingovaných sňatků s cílem obejít imigrační předpisy. V některých kauzách figurují také Češi. Více zpravodaj Jiří Hošek

Podvod ale řídili dva organizátoři falešných svateb - Pákistánec Vasím Šáh také dostal nejvyšší trest 3 roky a 9 měsíců nepodmíněně.

Specializovaný tým imigračních úředníků měl dopředu podezření, že něco není v pořádku a oba páry, stejně jako organizátory, zatkli policisté několik minut před začátkem obřadu.

Aktéři svatby měli vyinkasovat 2500 liber, tedy více než 90 tisíc korun.

Jsou i absurdní případy a omyly

V odhalování fingovaných sňatků je klíčová bdělost matrikářů, kteří procházejí speciálním školením a pídí se po detailech.

Chování falešného ženicha a nevěsty a hlášení zaměstnance městského úřadu také bylo důvodem, jak se policie dostala pákistánsko-českým podvodníkům na stopu.

Některé kauzy jsou komické – v jednom případě z Leedsu si matrikář těsně před svatbou všiml, že nigerijský novomanžel čte detaily o své slovenské nastávající ze hřbetu ruky.

V kauze z letošní zimy si zase pákistánský ženich před matrikářem nedokázal vzpomenout na jméno své maďarské nastávající jménem Beata Szilagyiová a musel zavolat známému, který svatbu zorganizoval.

Dochází ale i k přehmatům. Deník Guardian přinesl nedávno příběh indické absolventky univerzity, která si po sedmi letech vztahu měla vzít svého anglického přítele, měla výborné zaměstnání, ale úřady pojaly podezření, že jde o podvod a dívka strávila sedm týdnů ve vyšetřovací vazbě, než se všechno vysvětlilo.

Úřady mají na kontrolu více času

Státní úředníci mají v boji s falešnými sňatky nové pravomoci. Náměstek ministra vnitra James Brokenshire vyzdvihuje novinku v podobě prodloužení oznamovací povinnosti před chystanou svatbou nebo registrovaným partnerstvím v Anglii a Walesu z 15 na 28 dní.

„Prodlužujeme oznamovací povinnost v krajním případě až na 70 dní, pokud by jeden z partnerů získal sňatkem výhodnější imigrační status. Chceme mít jistotu, že naše imigrační týmy tyto případy řádně prověří. Chceme užší spolupráci matrikářů s imigračními úředníky. Zaujali jsme celkově tvrdší postoj ke zneužívání institutu manželství,“ řekl Brokenshire.

Britské úřady v loňském roce prošetřovaly 2400 podezřelých sňatků, což bylo skoro dvakrát tolik, než o rok dříve.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme