V Británii roste počet krádeží kovů z památníků, lidé jsou pobouřeni

Krádeže drahých kovů v podobě měděných kabelů na železnici a v metru znepokojují cestující i dopravní podniky. Ale drahé kovy nejsou jen v kabelech. Bronz a mosaz je také například na pomnících a památnících. Nemizí jen u nás - velké množství krádeží v poslední době znepokojuje Británii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavín, památník na Vyšehradě

Slavín, památník na Vyšehradě | Foto: Petr Draubner

V době finanční krize dostanou britští zloději za měděný kabel ze signálního zařízení vlaku až 5 tisíc liber. Nově ale rozbíjí i kamenné památníky a kradou z nich mosazné desky se jmény obětí války.

Nedělní noviny v Británii přinesly doklad takové 'mravní chudoby' i s fotografiemi. Zloději v Prestbury z památníku, který povalili, ukradli desku se jmény 41 padlých vojáků z první světové války. Občané se naštvali a vypsali odměnu 1000 liber za jejich dopadení. Jak ale upozornil zpravodaj ČRo v Londýně Milan Kocourek, často dopadeni nejsou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krádežích kovů z památníků ve Velké Británii informoval ve Večerním Radiožurnálu tamní zpravodaj ČRo Milan Kocourek

Ke kampani proti zlodějům památníků se připojila i manželka následníka trůnu Camilla, vévodkyně z Cornwallu. Stala se patronkou nadace pro britské válečné památníky, která chystá proti zlodějům akci, na kterou prý hned tak nezapomenou.

Nadace pro válečné pamětníky pečuje o památku padlých ze všech konfliktů, kde byli britští vojáci v akci. Celkem se stará o 100 tisíc památníků po celé Británii. Většinou jde o plakety, desky nebo prosté kříže se jmény padlých.

V neděli 13. listopadu se v Británii slaví den příměří z doby první světové války. BBC zahájí výzvu ke sbírce, aby se na každém ze stovky tisíc památníků objevily známkovače. Jde o tajnou šifru, kterou vyvinul místní detektiv se svým bratrem chemikem, a používá se běžně v domácnostech proti zlodějům. Zloději šifru nevidí, ale pod ultrafialovým světlem se zobrazí. Památníky by jí měly být opatřeny do roku 2014 - ke stému výročí první světové války.

Lidé v honbě za penězi vyzvedávají kovové předměty i vraků lodí na mořském dně. Jde o na nizozemské lodi, které vyzvedávají kovové předměty z vraků 3 britských lodí potopených za první světové války. Potopila je německá ponorka 35 kilometrů od nizozemských břehů v roce 1914 a utopilo se 1500 námořníků.

Na akci nizozemských lodí, které vlastní společnosti na vyzvedávání věcí z mořského dna, si stěžují vedoucí činitelé asociací válečných veteránů 7 evropských zemí – mezi nimi Rakouska, Německa a Británie. Veteráni říkají, že válečné hroby by měly být respektovány a nedotčeny, a neměly by být považovány za zdroje zisku. Na lodi potopené v mezinárodních vodách se ale nevztahuje žádná jurisdikce.

Milan Kocourek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme