V Británii se diskutuje o zákazu nošení květin do nemocnic

Květiny jsou obvykle nanejvýš vítaným doplňkem interiéru a nošení květin pacientům do nemocnice je starý zvyk - nicméně v některých britských nemocnicích je tento zvyk na ústupu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žlutá růže

Žlutá růže | Foto: Jan Rosenauer

Říci to květinami, se rozhodl i osmdesátiletý anglický restauratér Frederick Bracegirdle, když šel navštívit svou manželku Muriel zotavující se po operaci v nemocnici v Manchesteru. Ale zažil nemalé překvapení, když mu byla kytice při vstupu na nemocniční oddělení odebrána a sestřička mu vysvětlila, že tento dárek by mohl způsobit infekci jak jeho manželce, tak ostatním pacientům. Pan Bracegirdle řekl novinářům: "Byli jsme s manželkou oba ohromeni - vždyť lidé přinášejí květiny pacientům už dlouho a rádi, tak proč najednou ta změna?"

Britské ministerstvo zdravotnictví se nechalo slyšet, že v tomto ohledu nevydalo žádné směrnice, ale v minulosti bylo zakázáno nosit ovoce a květiny do některých nemocnic. Mluvčí nemocnice ve městě Rochdale u Manchesteru řekl, že návštěvníkům jsou květiny u vchodu odebírány, protože by na nich mohly být usazené škodlivé baktérie. Kromě toho podle názoru sestřiček a dalšího personálu by se voda z květinových váz mohla rozlít na elektrické zařízení.

Při jednom průzkumu se zjistilo, že v květináčích mohou být zárodky až šestnácti druhů patogenických hub, z čehož vyplývají značná zdravotní rizika. Vedení nemocnic státní zdravotní péče ve velkém Manchesteru se po zavedení zákazu nehodlá nikomu omlouvat a razí argument, že toto opatření zlepšuje hygienu. Květiny jsou hostům u vchodu do nemocnice odebírány a vracejí se jim při odchodu.

Zákaz však kritizuje mluvčí královské dobrovolné služby žen Alison Brumfittová, která prohlásila: "My jsme toho názoru, že květiny vnášejí radost do života nemocných. Nejde tolik o bezpečnost jako o to, aby zaměstnanci vyměňovali vodu ve vázách". Tolik mluvčí britských dobrovolných pracovnic. Zdá se, že tam, kde zákaz platí, mohou situaci změnit jen důsledné protesty pacientů a návštěvníků nemocnic proti tomuto nejnovějšímu příkladu politické korektnosti.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme