V Británii se diskutuje o zákazu nošení květin do nemocnic

Květiny jsou obvykle nanejvýš vítaným doplňkem interiéru a nošení květin pacientům do nemocnice je starý zvyk - nicméně v některých britských nemocnicích je tento zvyk na ústupu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žlutá růže | Foto: Jan Rosenauer

Říci to květinami, se rozhodl i osmdesátiletý anglický restauratér Frederick Bracegirdle, když šel navštívit svou manželku Muriel zotavující se po operaci v nemocnici v Manchesteru. Ale zažil nemalé překvapení, když mu byla kytice při vstupu na nemocniční oddělení odebrána a sestřička mu vysvětlila, že tento dárek by mohl způsobit infekci jak jeho manželce, tak ostatním pacientům. Pan Bracegirdle řekl novinářům: "Byli jsme s manželkou oba ohromeni - vždyť lidé přinášejí květiny pacientům už dlouho a rádi, tak proč najednou ta změna?"

Britské ministerstvo zdravotnictví se nechalo slyšet, že v tomto ohledu nevydalo žádné směrnice, ale v minulosti bylo zakázáno nosit ovoce a květiny do některých nemocnic. Mluvčí nemocnice ve městě Rochdale u Manchesteru řekl, že návštěvníkům jsou květiny u vchodu odebírány, protože by na nich mohly být usazené škodlivé baktérie. Kromě toho podle názoru sestřiček a dalšího personálu by se voda z květinových váz mohla rozlít na elektrické zařízení.

Při jednom průzkumu se zjistilo, že v květináčích mohou být zárodky až šestnácti druhů patogenických hub, z čehož vyplývají značná zdravotní rizika. Vedení nemocnic státní zdravotní péče ve velkém Manchesteru se po zavedení zákazu nehodlá nikomu omlouvat a razí argument, že toto opatření zlepšuje hygienu. Květiny jsou hostům u vchodu do nemocnice odebírány a vracejí se jim při odchodu.

Zákaz však kritizuje mluvčí královské dobrovolné služby žen Alison Brumfittová, která prohlásila: "My jsme toho názoru, že květiny vnášejí radost do života nemocných. Nejde tolik o bezpečnost jako o to, aby zaměstnanci vyměňovali vodu ve vázách". Tolik mluvčí britských dobrovolných pracovnic. Zdá se, že tam, kde zákaz platí, mohou situaci změnit jen důsledné protesty pacientů a návštěvníků nemocnic proti tomuto nejnovějšímu příkladu politické korektnosti.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme