V Británii se prodává maso z klonovaných zvířat. Bez označení

Je, nebo není správné klonovat hospodářská zvířata a prodávat jejich produkty? V Británii je od včerejška dovolen prodej masa a mléka z klonovaných zvířat, a to bez jakéhokoli označení na obalu. Na pulty se už dostaly první zásilky masa a mléka z klonovaných zvířat, ale zákazníci si toho asi ani nevšimli. Mnoha lidem se to nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maso | Foto: Tomáš Adamec

Skupiny spotřebitelů argumentují, že řádné označení na obalu je důležité, aby měl zákazník možnost výběru.

Úřad pro standardy v potravinářství však dospěl k rozhodnutí, že označení není zapotřebí navzdory skutečnosti, že osm z deseti zákazníků je proti konzumaci potomků klonovaných zvířat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Milana Kocourka o prodeji klonovaného masa ve Velké Británii.mp3

Klonované potravinářské výrobky nyní mohou být na prodej bez jakéhokoli rizika právního postihu prodejce.„Nevidím důvodu, proč si maso nekoupit,“ řekl v malé anketě např. pan Clive. Potvrdil, že takové maso považuje za naprosto nezávadné.

Členové vlády argumentují, že potomci klonovaných zvířat jsou stejní jako zvířata vyprodukovaná klasickým způsobem. A zároveň tvrdí, že stávající zákony na ochranu zvířat jsou schopny řešit jakýkoli problém.

Stoupenci klonování říkají, že tato metoda může vytvořit stáda zvířat nadměrné velikosti schopná vyprodukovat obrovské množství mléka a masa s velmi příznivým dopadem na zisky.

Naopak skupiny ochránců zvířat argumentují, že klonování je krutá metoda, s vysokým procentem potratů, deformací a gigantismu.

klonovaná selata | Foto: archiv

Emma Hockridgová z biopotravinářské asociace Soil Association řekla v rozhovoru pro list Daily Mail, že nebyly provedeny studie dlouhodobých účinků klonování na zdraví člověka a klonování zvířatům škodí.„Nevybrala bych si to. Kdyby věděla, co to je, dala bych přednost obyčejnému masu,“ myslí si hospodyně Maurine.

Hypermarkety Asda, Sainsburys, Marks and Spencer a několik dalších, zareagovaly na obavy mezi zákazníky slibem, že nebudou používat maso a mléko z potomků klonovaných zvířat ve zboží s jejich značkou.

Milan Kocourek, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme