V Británii se rozpoutala polemika kolem nového Churchillova životopisu

Životopisů slavného britského premiéra z doby druhé světové války Winstona Churchilla je na knižním trhu nejen v anglosaských zemích požehnaně. Ale nejnovější studie Richarda Toye přichází s obviněním, že Churchill v jednom předválečném článku přehnal kritiku židů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Winston Churchill

Winston Churchill | Foto: Churchill Fellows Association

Nová kniha historika Richarda Toye z Homertonské koleje Cambridgeské univerzity je srovnávací studie životů dvou britských premiérů - Lloyda George a Winstona Churchilla. Univerzita uvedla, že Toye objevil nezveřejněný článek z roku 1937, kde Churchill mezi jiným napsal: "Žid vypadá jinak, žid uvažuje jinak," a vylíčil odpor některých Britů vůči hebrejským krvežíznivým věřitelům.

Nedělní list The Sunday Times napsal, že kolem této knihy se rozproudila čilá polemika, ve které Churchillův oficiální životopisec Martin Gilbert Toyovi například zazlívá, že se neseznámil s jeho teorií, podle které nebyl autorem dotyčného článku Churchill, nýbrž jeden z členů fašistické strany Oswalda Mosleyho.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme