V Británii se rozrůstá skandál kolem koňského masa vydávaného za hovězí

Britské skandály kolem používání jiného masa v potravinách nemají konce. Napřed to byla konina v hovězích hamburgerech, pak vepřové ve stravě pro muslimské vězně a teď lasagne, které obsahovaly prakticky výlučně koňské, a nikoli hovězí maso. Potravinářská inspekce FSA nařídila prodejcům potravin povinně otestovat všechny výrobky z hovězího masa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hovězí lasagne od firmy Findus obsahovaly koňské maso

Hovězí lasagne od firmy Findus obsahovaly koňské maso | Zdroj: ČTK

V lasagních firmy Findus prodávaných několika velkými řetězci testy odhalily 60 až 100 procent koňského masa. Britská potravinářská inspekce FSA si myslí, že při takovém množství výrobků a takové koncentraci koňského masa jde o zločinné spiknutí a cílenou sabotáž potravin.

Inspelce proto nařídila všem britským prodejcům, aby si příští týden nechali povinně otestovat všechny výrobky obsahující hovězí maso.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skandál kolem používání koňského masa v potravinách v Británii přiblížil londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

Ostrovní kontroloři se obávají také toho, že by koňské maso, které podle testů je samo o sobě nezávadné, mohlo obsahovat přípravek fenylbutazon. Ten předepisují veterináři proti zánětům. Takové koňské maso se v potravinovém řetězci nesmí vůbec objevit, protože může představovat riziko pro lidské zdraví.

Zatím nejsou k dispozici průzkumy o dopadech na chování spotřebitelů, ale britská veřejnost má ráda hotová jídla typu lasagní, masových kuliček, hamburgerů a podobně, takže v zemi panuje určitá nejistota.

Aféra už hýbe i politickou scénou. Podle prohlášení úřadu premiéra si je David Cameron problému vědom a je znepokojen. Podle opozice ale vláda naopak skandál podceňuje.

SZPI prověřuje, zda se hovězí lasagne s obsahem koňského masa prodávají i v Česku

Číst článek

„Britští spotřebitelé musejí mít jistotu, že maso, které kupují, je řádně označeno, že jeho původ je legální a že je nezávadné. Čím víc se provádějí testy na přítomnost koňského masa, tím víc se ho nachází. Víme, že se k nám dostává z Francie, z Irska, a mám strach, odkud k nám ještě konina proudí,“ uvedla stínová ministryně životního prostředí za labouristy Mary Creaghová.

Potravinářská inspekce každopádně radí, aby zákazníci podezřelé výrobky nejedli.

Jiří Hošek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme