V Británii se rýsuje vláda konzervativců a liberálů

Ve Velké Británii pokračují složité povolební rozhovory o sestavení koaliční vlády. Podle některých zdrojů se dohodě přiblížili ve volbách vítězní konzervativci a třetí nejúspěšnější liberální demokraté. To by znamenalo odchod dosud vládních labouristů do opozice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron, předseda britské Konzervativní strany

David Cameron, předseda britské Konzervativní strany | Foto: AFP

Liberální demokraté a konzervativci během dne hlásili podstatný pokrok v jednání. Vyšlo najevo, že vůdce liberálních demokratů Nick Clegg jednal o víkendu s několika ministry labouristické vlády a dnes měl přímé rozhovory s premiérem Gordonem Brownem a s vůdcem konzervativců Davidem Cameronem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební situaci v Británii sleduje spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka

Po poradách Clegga s poslanci jeho strany na půdě parlamentu vystoupil mluvčí vyjednávacího týmu liberálních demokratů poslanec David Laws, který řekl, že prioritou všech je vytvoření silné a stabilní vlády.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky je situace nepřehledná a objevují se rozporuplné zprávy. „Televize Sky uvedla, že obrys a detaily dohody existují. Naopak podle reportérů BBC, kteří byli na stejných místech, zatím žádná dohoda uzavřena nebyla,“ řekl Kytka.

Liberálům jde o volební systém

Případná účast v koaliční vládě bude podle Kytky obtížnější pro liberály. Tato strana má totiž jako hlavní volební cíl změnu volebního systému z většinového na systém poměrného zastoupení.

„Pokud by se vyjednavačům strany nepodařilo dojednat alespoň výhled referenda či přijetí zákona, který by takovou změnu zakotvil, pak lze očekávat, že většina poslanců Liberální strany se vysloví proti případné koaliční dohodě,“ myslí si Kytka.

V Londýne se hovoří tom, že by případná dohoda mohla být na světě ve čtvrtek. Jak ale dodává Ivan Kytka, existuje také plán B pro případ, že by se obě strany nedohodly.

„Pak by byl na pořadu dne šibeniční termín 25. května. Pokud by se nedohodli ani liberálové s labouristy, pak Británii čekají další, tentokrát předčasné volby.“

V Londýně panovaly obavy, jak bude na současnou nejistotu reagovat burza a obchodníci se světovými měnami. Nejistota ale zatím nemá prakticky žádný vliv na kurs libry ani na cenu akcií na londýnské burze.

Igor Maňour, Milan Kocourek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme