V Británii se ustupuje od poplatků ve zdravotnictví

Skotská vláda od začátku tohoto měsíce zrušit poplatky za lékařské předpisy ve státním zdravotnictví. Anglie je tak jedinou zemí Spojeného království, kde pacienti za ně ještě platí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice metra West Hampstead

Stanice metra West Hampstead | Foto: Milan Kocourek

Jak v Odpoledním Radiožurnálu upřesnil britský spolupracovník ČRo Milan Kocourek, britské státní zdravotnictví bylo založeno v roce 1948. Lékařské předpisy byly tehdy zdarma. Labouristická vláda zavedla poplatky z nich o tři roky později a příjmy šly na obranné výdaje. Od té doby poplatky za předpisy stoupaly.

Po nástupu labouristické vlády Tonyho Blaira koncem minulého století byly ustaveny zemské parlamenty ve Welšsku a ve Skotsku. Welšsko a Severní Irsko rozhodly o zrušení poplatků za předpisy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poplatcích ve zdravotnictví v Británii hovořil v Odpoledním Radiožurnálu britský spolupracovník ČRo Milan Kocourek.

Od l.dubna následovala tohoto příkladu i skotská vláda. Takže Anglie je nyní jedinou zemí spojeného království, kde pacienti za předpisy platí.

Rozhodnutí skotské vlády přiblížil profesor Dale z univerzity v Leedsu: „Skotská vláda má pevný rozpočet. To znamená, když vynaloží víc na jednu věc, musí stejnou sumu ušetřit jinde. Jestliže rozhodne uvolnit 57 milionů liber, aby lidem dala lékařské předpisy zdarma, pak musí odčerpat 57 milionů z jiných programů státního zdravotnictví.“

S poplatky za předpis nesouhlasí ani lékaři

V Anglii byly poplatky zvýšeny o dvacet pencí na 7 liber 40 pencí, což je zhruba 207 korun za předpis. I když za předpisy platí jen desetina pacientů v Anglii - školní děti, důchodci a nezaměstnaní jsou z poplatků vyjmuti - nesouhlasí s tím mnoho lidí, včetně lékařů.

Například lékaři a dobročinné organizace se domnívají, že poplatky za předpisy jsou absurdní záležitost a mohou odrazovat chudší pacienty, kteří pak nedostávají potřebné léky.

Na druhé straně vláda argumentuje, že zrušení poplatků není možné, poněvadž by ve státním zdravotnictví vyvstal dluh ve výši 450 milionů liber.

Avšak kritici se nenechají umlčet a požadují, aby vláda i v Anglii poplatky za předpisy postupně zrušila.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme