V Británii sílí obavy o život mírového aktivisty uneseného v Iráku

Od zásahu koaličních sil v Iráku místní povstalci unesli přes 200 cizinců. 52 z nich podle dostupných informací usmrtili, mezi nimi dva britské občany. V Londýně teď sílí obavy o čtyřiasedmdesátiletého mírového aktivistu Normana Kembera, kterého unesli v Bagdádu minulý týden spolu se dvěma Kanaďany a Američanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dva ze čtyř unesených cizinců v Iráku | Foto: ČTK/AP

Únosci se hlásí k dosud neznámé skupině muslimských fundamentalistů, kteří si říkají Brigáda šavlí spravedlnosti. Podle zpravodaje BBC v Bagdádu veškeré náznaky nasvědčují, že tentokrát jde o únos z politických pohnutek, nikoli za účelem výkupného.

Čtyřiasedmdesátiletý Londýňan Norman Kember byl v Iráku jako člen křesťanské mírové mise a je známý svým protiválečným postojem. Únosci Kembera a jeho tři kolegy obviňují z vyzvědačství, což přátelé zajatého Brita odmítají.

Kemberův kamarád z mírového hnutí Monsignor Bruce Kent řekl, že Kembera by ani ve snu nenapadlo zabývat se vyzvědačstvím. "To poslední, co by chtěl Kember dělat, by bylo pracovat pro britskou vládu," řekl.

Únosci na videozáznamu, který odvysílala arabská televizní stanice Al-Džazíra, nevznesli žádné konkrétní požadavky.

Palestinci dnes únosce požádali, aby oba Kanaďany a Američana propustili. Poznali je totiž na videozáběrech a identifikovali jako pracovníky, kteří v minulosti pomáhali civilistům na palestinských územích.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme