V Británii stávkují učitelé a státní zaměstnanci proti důchodové reformě

Brány 12 000 škol v Anglii a Walesu dnes zůstaly zavřené. Tamní učitelé a další státní zaměstnanci stávkují. Do stávky se zapojilo 750 000 z nich. Nesouhlasí totiž s vládním návrhem důchodové reformy. Čtyřiadvacetihodinová akce omezí fungování soudů, knihoven, ale také provoz na letištích a v přístavech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Británii stávkují učitelé a státní zaměstnanci proti důchodové reformě | Foto: Reuters

Stávku vyhlásily tři odborové svazy učitelů a jeden z největších odborových svazů státních zaměstnanců. Argumentují, že vládní návrh důchodové reformy bude znamenat řadu let dodatečné práce a větší příspěvky s výsledkem nižšího důchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech stávky ve Velké Británii mluvil na Rádiu Česko tamní spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka

„Věk odchodu do penze se má postupně zvýšit na 66 let. K tomu přibudou vyšší poplatky na penzi o tři procenta, což při průměrném učitelském platu činí asi 100 liber, tedy asi 3000 korun měsíčně navíc. Nově se bude penze vypočítávat ne z posledního platu před penzí, ale z průměrného platu za celou kariéru. Když se k tomu připočte, že na příští dva roky budou platy zmraženy, bude to znamenat dost podstatný dopad na životní úroveň,“ vysvětluje spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Cílem demonstrujících je podle něj rozložení odchodu do penzí na delší časové období: „Reforma se totiž dotkne i těch, kterým je dnes třeba 57, 58 let a kteří již třeba měli naplánovaný odchod do penze v 60 letech. A nyní by měli odcházet později. Odbory by také rády snížily povinný příspěvek. To se zdá méně reálné, vláda totiž upozorňuje na to, že roste deficit mezi vybíranými a vyplácenými penězi na penze. Deficit se má během příštích tří let zdvojnásobit na 9 miliard liber.“

V Anglii a Walesu jsou uzavřeny až dvě třetiny škol. Na letištích a v přístavech mohou cestující, přijíždějící do země, očekávat prodlení při hraniční kontrole.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce mluvil na Rádiu Česko i spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek

„Mnozí lidé si uvědomují, že stávkující stávkují také za ně, proto má stávka poměrně velkou podporu obyvatel,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Někteří rodiče si berou děti do práce, aby s nimi nemuseli zůstat doma. V 11 hodin začala velká demonstrace v centru Londýna. Doteď jsou před významnými institucemi stávkové hlídky.

Stávku odsoudila vláda i opoziční labouristé. Vláda říká, že její návrhy jsou fér pro daňové poplatníky i pro veřejný sektor, ve kterém lidé pobírají nižší důchody.

Odbory ale mají podle Kytky šanci na prosazení svých požadavků v případě, že se k nim na podzim přidají další odborové svazy a vláda bude muset řešit perspektivu generální stávky. Poté by možná musela vláda ustoupit.

Milan Kocourek, Ivan Kytka, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme