V Británii ubývají knihkupectví. Přesto prodej knih stoupá

Za posledních šest let zanikla ve Spojeném království více než čtvrtina nezávislých knihkupectví. Vyplývá to z nejnovějších údajů sdružení knihkupců. I když co do počtu nově vydaných knižních titulů je Británie na druhém místě na světě hned za Spojenými státy, knihkupectví tam ubývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihkupectví Waterstone’s ve Waltonu na Temži | Foto: Milan Kocourek

Zatímco před šesti lety bylo v Británii více než jeden a půl tisíce nezávislých knihkupců, letos v červnu jejich počet klesl na něco přes tisíc. Podle informace Asociace britských knihkupců také rapidně klesá počet nově vznikajících knihkupectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O těžkém životě britských knihkupců mluvil v Ranním Radiožurnálu Milan Kocourek

Pan Steve Pritchard otevřel svůj obchod s knihami ve Formby na anglickém severozápadě před 36 lety, ale v září ho musel zavřít. Naštěstí má ještě jednu pobočku v nedalekém Crosby, která prozatím zůstává otevřena.

Jako hlavní důvod zániku obchodu ve Formby pan Pritchard uvádí konkurenci hypermarketů na příklad Tesco a Asda, které prodávají nové bestsellery za velmi nízké ceny.

V posledních letech podstatně přibývá elektronických knih na internetu. Jestliže se tento faktor zváží vedle všeobecného zpomalení aktivit na hlavních ulicích britských měst, pak neudivuje, že knihkupec Pritchard už není schopen krýt veškeré náklady.

A škrty ve vládních výdajích rozhodně nepomohly. Dříve jeho obchod dodával pravidelně knihy do místních knihoven. Tento odbyt se v poslední době zpomalil a také školy už neobjednávají tolik knih jako v minulosti.

Zpravodaj BBC přináší také informaci z města Hale v hrabství Cheshire, kde knihkupectví paní Sue Barnardové vyvěsilo ve výkladní skříni nápis - „Používejte nás, jinak zanikneme". Dveřmi jejího knihkupectví prochází čím dál tím méně zákazníků.

Nepříznivý dopad mají také místní daně. Největší konkurenci představuje zasilatelské internetové knihkupectví Amazon. Její knihkupectví má naštěstí také stálé zákazníky, kteří zůstávají věrní, i když by si knihy mohli koupit levněji jinde.

Letos v srpnu klesly výdaje Britů na knihy o 4 procenta. Přitom objem prodeje knih oproti loňsku mírně stoupl, zvláště v žánrech jako jsou kuchařky a udržování tělesné kondice. Budoucnost nezávislých britských knihkupců není povzbudivá.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme