V Británii uhynulo na ptačí chřipku 50 dovezených pěnkav

Přes padesát pěnkav dovezených z Tchaj-wanu uhynulo v Británii na ptačí chřipku. Ptáci byli v karanténě ve stejném veterinárním středisku jako nedávno zemřelý papoušek ze Surinamu. Britští veterináři ho původně považovali za zdroj infekce smrtícího viru, dnes ale tuto informaci vyvrátili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěnkava obecná | Foto: Archiv ČRo

Zpráva epidemiologické skupiny ministerstva pro životní prostředí rozebírá výsledky testů provedených na různých vzorcích tkání ptáků dovezených do karanténního střediska ve východoanglickém hrabství Essex.

Podle autorů zprávy došlo k záměně vzorků těchto ptáků, kteří uhynuli v karanténním středisku v polovině října. Nejpravděpodobnějším zdrojem infekce smrtícím virem H5N1 byla skupina padesáti pěnkav dovezených z Tchaj-wanu, nikoliv původně podezíraný papoušek ze Surinamu.

Pozdější testy ukázaly, že kmen viru H5N1 byl velmi podobný kmenu, který byl letos zjištěn u nakažených divokých kachen v Číně. Zpráva rovněž uvádí, že infekce se nerozšířila mezi jiné druhy ptáků v karanténním středisku.

Vzhledem k tomu, že všichni nakažení opeřenci uhynuli v uzavřeném středisku a nikoli ve volném prostoru, zůstává Británii statut země, která není virem H5N1 zasažena, zdůraznilo ministerstvo. Pro země, kde opeřenci podlehli nákaze ve volné přírodě či v chovu, platí podstatně jiná a velmi přísná ochranná opatření.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme