V Británii vycházejí paměti bývalého premiéra Blaira

V Británii vychází kniha pamětí bývalého premiéra Tonyho Blaira. Tato událost vyvolala značnou kontroverzi. Blair v ní mimo jiné píše, že neočekával tak prudké zhoršení situace po invazi do Iráku v roce 2003, přesto však rozhodnutí připojit se k americkým jednotkám nelituje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Podle novinářů se v knize Blairovi poměrně daří ospravedlnit před veřejností tažení do Iráku, což potvrzuje například i novinář Jan Jůn.

„Bývalý premiér v knize píše, že sezazení Sadáma Hasaina byla absolutní nutnost. Rovněž je přesvědčený, že následný teror nebyl následkem invaze a že nyní je za nastalou situaci většina Iráčanů vděčná, což koresponduje i s vysokou účastí ve volbách,“ uvedl Jůn v Ozvěnách dne dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vychází kniha pamětí Tonyho Blaira. Téma pro novináře Jana Jůna.

„Blair nicméně uznal, že spojenci později bezpečnostní situaci podcenili a vyjádřil soustrast se zesnulými vojáky a jejich rodinami.“

Bývalý premiér Blair není v den vydání své knihy v Británii přítomen, je v Americe. Nicméně ruch kolem jeho knihy je značný. Nejméně dvě televizní stanice budou večer vysílat předem natočený rozhovor s bývalým premiérem.

Blair nedávno oznámil, že celý honorář údajně kolem 4 miliónů liber, věnuje na rehabilitační středisko pro britské vojáky, a to oznámení samo sobě vyvolalo značnou kontroverzi.

Kritika nástupce

V knize Blair rovněž kritizuje svého nástupce ve funkci premiéra Gordona Browna. Doslova napsal, že Brown je občas k zbláznění.

„Expremiér nicméně zároveň Browna v knize označuje za skvělého myslitele, ale s absolutním nedostatkem emocionální inteligence. Rovněž poznamenává, že kvůli Brownovi se od strany odklonili tradiční středopravicově smýšlející voliči, což znamená pro Labour party těžkou ztrátu. Právě tato kritika může ale pomoci někdejšímu ministrovi zahraničí Davidu Millibandovi v jeho nynějším boji o post předsedy strany,“ uzavřel Jůn.

Milan Kocourek, Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme