V Británii začala před půl stoletím vysílat soukromá televize

Právě před 50 lety skončil monopol veřejnoprávní BBC na britských televizních obrazovkách. Vysílání zahájila nezávislá televize ITV.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divák před televizí | Foto: Jan Rosenauer

Bylo to právě dvanáct minut po dvaadvacáté hodině 22. září roku 1955, když televizní hlasatel ITV oznámil: A nyní je čas na přirozenou přestávku. Následovala první televizní reklama - na zubní pastu Gibbs SR - a po ní reklamy na další výrobky, které Britové dodnes dobře znají, například instantní kakao Cadburys a ovesné vločky.

Ale televize ITV nepřinesla na obrazovku jen bezprecedentní inzeráty - BBC totiž reklamu nevysílá. Byl to, jak poznamenává zpravodaj BBC, také čerstvý, mladistvý přístup k tvorbě programů a pořady ITV si získaly značnou popularitu. Během dvou let ITV přetáhla 72 procent diváků BBC.

Součástí letošních oslav bude v říjnu v londýnském cechovním paláci Guildhall slavnostní recepce, na kterou přijde i královna Alžběta II. .

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme