V Británii začalo šetření okolností britské účasti na invazi do Iráku

Velká Británie zahájila po několika letech odkladů šetření okolností, za kterých vláda bývalého premiéra Tonyho Blaira před více než šesti lety rozhodovala o účasti na vojenské intervenci proti režimu Saddáma Husajna. Od samého počátku, tedy od března roku 2003, totiž existovalo vážné podezření, že Blairův kabinet a lidé z jeho okolí záměrně nadsazovali iráckou hrozbu masového ničení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Chilcot

John Chilcot | Zdroj: ČTK

I po ustavení příslušné vyšetřovací komise existují ovšem vážné pochyby, zda odhalí nějaké nové skutečnosti. Hned při prvním jednání se je snažil rozptýlit její předseda sir John Chilcot.

"Samotné šetření není soudním procesem a v tomto smyslu také nebude nikdo stíhán. Chtěl bych však říci naprosto jasně, že naše komise se nebude zdráhat kritizovat. Pokud zjistím, že došlo k chybám, nebudeme to skrývat," uvedl sir John Chilcot.

Před komisí budou poprvé veřejně vypovídat, dokonce v přímém televizním a internetovém přenosu, hlavní osoby, které přijímaly důležitá rozhodnutí, měly ty důležité informace a později byly částí komentátorů viněny z toho, že některé údaje, předložené například Dolní sněmovně, nebyly zcela přesné, či nebyly pravdivé, anebo byly vedeny politickou objednávkou.

O tom se v Británii vede nepřetržitá debata a nynější šetření by za ní mělo učinit definitivní tečku. Zároveň by z něj mělo vzejít poučení, jak by v případě dalších podobných kontroverzí britský kabinet a parlament měly postupovat.

Jako hlavní svědci by měli být předvoláni bývalý premiér Tony Blair či současný ministerský předseda Gordon Brown, který v době invaze do Iráku zastával funkci ministra financí, a byl tedy jedním z klíčových členů britského kabinetu.

Vyšetřovatelé si budou moci předvolat kteréhokoli občana Spojeného království. Lidé vypovídající před komisí ale nebudou pod přísahou, a jejich výpověď nebude moci být předmětem trestního stíhání.

Očekává se, že vyšetřování britské účasti na invazi do Iráku potrvá nejméně rok, spíše dva, a závěrečná zpráva bude zveřejněna až v roce 2011.

Přehrát

00:00 / 00:00

O práci vyšetřovací komise hovořil na Rádiu Česko z Londýna Ivan Kytka

Marika Táborská, Ivan Kytka, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme