V Británii začaly volby. Čeká se těsný výsledek

V Británii se ráno otevřely volební místnosti. Voliči vybírají 650 poslanců Dolní sněmovny. Průběh voleb i výsledky nudné údajně nebudou. Konzervativci a labouristé, nejsilnější strany, nezískají zřejmě dostatek mandátů, aby mohli vytvořit jednobarevný kabinet. Podporu budou muset hledat u liberálů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nick Clegg, Gordon Brown, David Cameron  

Nick Clegg, Gordon Brown, David Cameron   | Foto: AFP

Říká se, že tyto volby jsou nejméně předvídatelné od konce druhé světové války. Komentátoři vrší hypotézy. Jak na Rádiu Česko uvedl spolupracovník ve Velké Británii Ivan Kytka, poslední průzkumy volebních preferencí, které vyšly noc před volbami, naznačily jistý posun oproti předešlým výsledkům.

„Ještě v úterý a ve středu ráno se zdálo, že se labouristé začali dotahovat na konzervativce. Některé průzkumy dokonce naznačovaly, že by velice těsně mohli ty volby vyhrát – o jedno či dvě křesla. Ale včerejší večerní průzkumy naopak potvrdily zvyšující se náskok konzervativců,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební atmosféru v Británii přiblížil na Rádiu Česko britský spolupracovník ČRo Ivan Kytka.

„Ten náskok konzervativců činí podle některých průzkumů 8 až 9 procent, což je přesně ten rozdíl, který by měl zajistit Davidu Cameronovi nejvyšší počet křesel v Dolní sněmovně. Zatím ale zůstává vzdálen cíli, aby získal nadpoloviční většinu,“ řekl Kytka.

Lenka Rovná z Katedry západoevropských studií na Fakultě sociálních věd UK na Rádiu Česko upozornila, že průzkumy volebních preferencí dávají celkový přehled o tom, kolik procent hlasů a podpory jednotliví kandidáti mají, ale je potřeba to aplikovat na britský volební systém.

Vítěz bere vše

„Který je většinový a nazývá se - vítěz bere vše. Takže z těch 650 volebních distriktů půjde do dolní komory parlamentu jeden. Takže kdybychom si srovnali procentuální počet podpory a procentuální počet křesel, tak to nikdy neodpovídá,“ uvedla.

Upozornila také, že Britové jsou zvyklí volit dvě hlavní politické strany „To je také jeden moment, který může sehrát roli. Protože je spousta voličů ještě nerozhodnutých, mohou se rozhodnout až na poslední chvíli. A mohou si položit otázku – chceme mít tahanice nebo raději stabilní vládu, která nás vyvede z hospodářské krize?,“ přiblížila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O parlamentních volbách v Británii hovořila na Rádiu Česko Lenka Rovná z Katedry západoevropských studií na Fakultě sociálních věd UK.

Co se týče volební účasti, trendy původně podle Kytky naznačovaly, že Britové jsou tak zklamáni a znechuceni politikou po skandálech spojených především s poslaneckými náhradami, že se očekávala rekordně nízká účast. Ale částečně díky televizním debatám se očekává naopak volební účast vyšší než v roce 2005.

Volební místnosti se uzavřou ve 23:00 a hned poté se čekají neoficiální odhady. „Sčítání hlasů se uskuteční během noci. A první jasné kontury povolebního uspořádání by měly být známy v časných ranních hodinách v pátek,“ dodal Kytka.

Preference politických stran před volbami v Británii | Foto: ČTK

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme