V Británii zadrželi českého řidiče kamionu, převážel 28 ilegálních běženců

Kamion převážející skupinu afrických přistěhovalců zastavili policisté nedaleko jihoanglického Portsmouthu. Český řidič skončil v policejní cele a později ho propustili na kauci. Hrozí mu nepodmíněný trest odnětí svobody i vysoká pokuta. Jde o další z mnoha podobných případů, kdy se uprchlíci pokoušejí dostat do Spojeného království.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Calais to vře: Agresivní uprchlíci ohrožují řidiče kamionů | Foto: Zdeněk Vykouřil

Jednalo se o 28 ilegálních přistěhovalců - 11 Eritrejců, 10 Súdánců a 7 Etiopanů, kteří byli natěsnaní v chladírenském návěsu. Podle snímků to vypadá na speciálně vytvořený prostor pro běžence.

Policie zastavila kamion v průmyslové zóně v Portsmouthu, asi osm kilometrů od přístavního terminálu. Není jasné, jestli šlo o namátkovou kontrolu, nebo jestli policisté dostali na kamion tip.

Daily Telegraph například naznačuje, že mohlo dojít k neštěstí, kdyby běženci zůstali v návěsu déle. Jeden z imigrantů musel být akutně převezen do nemocnice.

Čeští dopravci ztrácejí zájem o cesty do Británie. Kvůli migrantům se prodražují

Číst článek

Skupinku čeká s velkou pravděpodobností deportace, pokud se neprokáže, že dotyční mají právo zůstat ve Spojeném království.

61letý český řidič byl zatčen pro podezření z napomáhání ilegálnímu vstupu do země. Do srpna ho propustili na kauci. Hrozí mu vysoká pokuta a v tomto případě velmi pravděpodobně i vězení. Českou ambasádu v Londýně zatím nikdo nekontaktoval a o případu ví pouze z médií.

Přejezd do Anglie je adrenalinovou záležitostí, říká o zkušenostech s běženci český řidič

Číst článek

Chladírenské návěsy s oblibou používají organizované skupiny převaděčů. Ve francouzských a britských přístavech jsou ale také pod největším drobnohledem. Zpravidla každý takový tahač je kontrolován.

Český kamion tak měl zřejmě zdařilou skrýš. Na snímcích vypadá návěs neporušeně a jen těžko by řidič o tak velké skupince běženců nevěděl.

V loňském roce evidovali v Británii 3000 takových pokusů o ilegální vstup do země přes jeden z jihoanglických přístavů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme